Často mi majitelé pejsků říkají, že jejich pes táhne na vodítku nebo skáče po návštěvách. Zkoušeli několik metod, jak to pejska odnaučit, ale pořád se jim nedaří. Dokonce je už napadlo použít i ne zcela pozitivní metody - ale ani ty drastičtější časem nefungovaly. Čím to je?

 

Používáme špatně zákazový povel

Jednou z příčin může být to, že pes nezná zákazový povel. Lidi na psa křičení "fuj", "nesmíš", "pomalu", nejistým hlasem "hodný pejsek", když chce vystartovat na jiného psa, ale pes stejně to jídlo ze stolu ukradne, stejně tahá na vodítku a stejně po jiném psovi vyjede.

Základem je, aby majitel u psa budoval reakci na zákazový povel již odmalinka. Pokud majitel řekne "fuj", opravdu to znamená, že pes musí přestat dělat nežádoucí činnost. Pokud řekneme "fuj" a psa necháme dělat to co nechceme dál, tak si z toho pes nic nedělá a na zákazový povel se stane imunním a přestane na něj fungovat.

 
Příklad:

Moje štěně neustále chodí k botníku, vytahuje boty a kouše je. Když na něj zakřičím "fuj", nic si z toho nedělá. Většinou botu vezme a uteče s ní radostně pryč.

 
Řešení:

Přiblížím se ke psovi, řeknu "fuj" a botu mu vyndám z pusy. Dám jiný povel, který ovládá, nějaký jednoduchý, například sedni. Tím odvedu pozornost psa od nevyžádané činnosti a za splněný povel ho odměním.

 

Musíme psovi říct, co má dělat, místo trestání za to, co dělat nemá

Další příčinou "neposlušného" psa je, že neřekneme jasně psovi to, co by měl dělat místo nežádoucí činnosti. Sice mu říkáme, že to, co dělá, je špatně, ale už mu neřekneme, co má místo toho dělat. Nenabídneme mu náhradní chování, které by se nám líbilo. Tím pádem pes po napomenutí na moment přestane dělat to, co nechceme, ale za chvíli se k nežádoucí činnosti zase vrátí.

Příklad:

Pes neustále tahá na vodítku. Vždy s ním škubnu, řeknu "pomalu", pes na chvíli zpomalí, ale po pár krocích už zase táhne. A takhle to probíhá celou procházku. Přijdeme domů unavení a otrávení.

Řešení:

Místo trestání psa za táhnutí na vodítku mu ukážu, co po něm chci. Odměňuji ho v momentech, kdy je vodítko prověšené. Pokud vodítko není prověšené nikdy 🙂 , měním směry, aby mě pes musel následovat. Ve chvíli, kdy mě následuje, je vodítko prověšené a já ho odměňuji. Aby si pes uvědomoval, za co ho odměňuji, je ideální v tomto případě používat klikr a značit mu momenty, kdy se mi jeho chování líbí. Procházky jsou sice zpočátku pomalejší, protože psa odměňuji opravdu často. Časem ale odměňuji méně a méně a pro psa se chůze na prověšeném vodítku stane běžným chováním.

Více o výchově a výcviku pejsků pozitivními metodami se dozvíte v online kurzu Psí školka, stačí se přihlásit.

 

V tréninku se zaměřme na věci, které se nám líbí

Jednoduše změňte náhled na váš trénink a výchovu psa. Častěji odměňujte chování, které se Vám líbí, a ignorujte chování, které je pro Vás nežádoucí. Tím pádem posilujete žádoucí chování a jako vedlejší efekt tento způsob výchovy a výcviku zlepšuje Váš vztah s Vaším psem. Hodně si hrajte, výcvik se snažte udělat zábavný a nedrilujte pořád to samé dokola. Úspěch se dostaví v podobě spokojeného, poslušného psa a Váš pocit ze soužití s Vaším miláčkem bude taky úplně jiný. Enjoy!

 

P.S. Pokud máte pocit, že Vám tento příspěvek pomohl, napište mi do komentáře jak, nebo sdílejte, ať pomůže i ostatním pejskařům.

POZOR , POZOR, máme pro vás webinář zdarma "Jak neudělat 3 zásadní chyby při výchově štěněte" a hlavně pak on-line kurz pro štěňátka, kde se dozvíte více o výchově štěňat a jejich výcviku pozitivními metodami.