Problémové chování

Potřebujete dopsat report pro šéfa, ale váš pejsek vám neustále nosí hračku a chce se o ni přetahovat? Musíte rychle uklidit, než přijde návštěva, ale váš čtyřnohý kamarád skáče na dveře a dožaduje se procházky? Stojíte v zácpě na cestě z práce a trnete strachy, co se doma asi děje, protože obvyklý čas krmení vašeho psa již dávno uplynul? Co může být příčinou problémového chování vašeho zvířete? A jak ho odstranit?

Režim není potřeba

Možná jste před koupí štěňátka nebo adopcí pejska slýchávali, že pes musí mít režim. Vlastně je to vtloukáno do hlavy i rodičům malých mimin. Je potřeba dítě ve stejný čas koupat, krmit i ukládat k nočnímu spánku. Pejska je zase potřeba v určitou dobu pořádně vyvenčit, dávat mu jídlo přesně s úderem šesté a před spaním si s ním zařádit, aby byl náležitě unavený. Ale co když vy nejste typ člověka, kterému by rutina vyhovovala? Já říkám, že v tom případě máte vyhráno.

Režim může být v některých případech skvělým pomocníkem.

U pejsků to ale neplatí vždy.

Představte si, že jste štěně. Přijdete do nového prostředí, jste neustále obklopeni lidmi a ti vám pořád zajišťují zábavu. Ukazují vám nové hračky, přetahují se s vámi o uzel, drbou vás na bříšku či za uchem, když v televizi ta hezká paní domluví a spustí se znělka televizních novin, víte, že vás ti lidé vezmou na procházku, když vaše panička sklidí nádobí do myčky, bude vám poté hned servírovat jídlo a když vyjde celá voňavá z koupelny, víte, že se jde spát. Pokaždé. Tak to prostě je.

Najednou je ale něco jinak. Panička leží v posteli, je nemocná a na hry či dlouhé procházky nemá náladu. Jste zmatení. Dožadujete se pozornosti. A když se vám jí nedostává po něžných upozorněních na svou chlupatou maličkost, přejdete k jiným metodám. Štěkáte, škrábete na dveře, z nudy cupujete polštáře, a přesto jste stále nervózní. Už chápete, jak se asi pejsek, zničehonic vytržený ze své každodenní rutiny, cítí? Není proto potřeba striktně dodržovat pevný režim – psi jej nepotřebují. Mnohem více jim prospějeme, když se zaměříme na jejich odpočinek.

Odpočinek jako řešení problémů s chováním

Psi, stejně jako my lidé, zkrátka potřebují odpočívat. Ne každý pes to ale umí sám od sebe a je důležité ho to naučit, což mnoho páníčků netuší. Psí mozek i tělo musí zregenerovat, aby bylo zvíře připravené a plné síly, až si s ním budeme moci hrát. Jenže tím, že svému mazlíčkovi neustále zajišťujeme nějakou zábavu, mu odpočinek znemožňujeme, a navíc si zaděláváme na problém do budoucna, až nastane nečekaná situace a my se nebudeme moci řídit podle zajetého režimu.

K efektivnímu odpočinku je zapotřebí místo, kam si pejsek může vlézt a cítí se tam bezpečně a klidně. Může to být klec či pelíšek, pejsek by ale měl mít jasno v tom, že si tam chodí lehnout za účelem odpočinku, nikoliv za trest. Jak na to jsme již dříve radili v jednom z našich článků. Váš čtyřnohý miláček se zrelaxuje, přestane hledat neustálé podněty k zábavě a načerpá síly na procházku či jinou společnou aktivitu.

Je jasné, že v době home office, kdy jsme neustále doma, je obtížnější pejska navyknout na vaši nepřítomnost. I tak se ale dá trénovat – po práci zajděte vynést odpadky nebo na pár minut navštívit sousedy. Postupně můžete vzdálenost od domu i čas vaší nepřítomnosti zvyšovat.

Na další tipy a triky k trénování bezpečného místečka i eliminace problémového chování se můžete podívat v našem on-line kurzu pro štěňátka, případně ve webináři "Bezpečné místo" či sebekontrolní on-line výzvě. Díky ní zjistíte, jak pejskovi zpříjemnit jeho pelíšek či klec, jak ho naučit odejít na místo i v případě, že jsou kolem rušivky v podobě návštěvy či jiných psů a jak mít odpočatého pejska, který ví, co dělat, když se mu zrovna nemůžete věnovat.