Přivolání – nejtěžší, ale také nejdůležitější povel
Venčení pejska je nedílnou součásti každodenního života nás - majitelů. Často se ale stává, že místo klidné procházky zažíváme menší horor. Běhání po parku s vodítkem v ruce, marné volání, pískání, a možná i občas nějaký trapas. Pokud tyto situace dobře znáte, nebo pokud vaše přivolání nefunguje 100 %, nevěšte hlavu. Vše se dá natrénovat, a to dokonce bez trestání, pozitivně a radostně! Jen je potřeba vědět, jak na to, jak naučit přivolání správně.
Znáte svého psa?
Jedním z klíčových bodů při učení přivolání je odměna. Možná se vám právě vybavil rozdrolený piškot v kapse vašeho kabátu. Samozřejmě, že pamlsky do odměňování patří, jste si ale jistí, že právě váš pejsek nejvíce ocení to, co mu předkládáte? Pozitivně motivovat můžeme třeba pomocí hry, existují ale i další možnosti.
Každý pes je jiný, musíme tedy vypozorovat, co se mu nejvíce líbí a jaké má chutě. Rozdíly mohou být i v druzích jídla , nebo v tom, jak a s čím si rád hraje. Pokud najdete, co má váš pes nejraději a budete mu to dopřávat, jeho reakce se jistě brzy změní.
Pokud byste se chtěli dozvědět i o dalších druzích odměn, přidejte se do přivolávačské online výzvy. Přečtěte si, jak výzva posunula vztah Jitky s Jazzem:
Jazz je můj první pes, nikdy předtím jsem neměla žádnou vlastní kynologickou zkušenost, pokud nepočítám psy v příbuzenstvu, ale to je asi tak jako mít vlastní dítě a hlídat chvíli cizí. Jazz jako štěně absolvoval štěněcí školku, kde vše vypadalo suprově, venku chodil na volno a pokaždé přiběhl na zavolání, uměl pár povelů, par triků... Pak přišla puberta a Jazz přestal slyšet na zavolání, čmuchání a šmejdění pro něj bylo zajímavější než panička kdesi vzadu za ním. Očividně jsem výchovu podcenila a nezbylo, než se vrátit na začátek. Začali jsme zase chodit na cvičák, jedna hodina týdně na cvičáku plus opakování během týdne, když se povedlo, nemělo moc velký efekt, pořídili jsme stopovačku a Jazz místo na volno chodil na stopovačce. A když jsem na něj zavolala jménem, obvykle se se po mně ani neotočil. Bylo to pro mě velmi frustrující a nevěděla jsem, co s tím... Výzva se objevila jako na zavolanou, přečetla jsem si zkušenosti absolventů a přihlásila náš tým. Moje očekávání nebyla zcela konkrétní, spíš jsem chtěla zkusit něco jiného. A ono to opravdu bylo jiné. Začali jsme si hrát a já zjistila, že Jazz je daleko víc motivován, že ho hry baví a že vlastně baví i mě. Stal se z nás opravdu tým, ne jen pán a jeho pes a to si myslím, že to je to hlavní. Hrajeme hry při každé procházce nebo jen při venčení na zahradě, doma, když vařím, prostě kdykoliv to jde. A já vždy žasnu, když na zavolání přiběhne :-). To je moje největší odměna. Přivolání rozhodně ještě není na 100%, Jazz má stále stopovačku, ale nebojím se ho nechat odběhnout i na delší vzdálenost, mimo dosah stopovačky. Ale jsem přesvědčená, že když budeme dál cvičit, opakovat, udržovat a prohlubovat náš týmový vztah, přijde čas stopovačku odložit. Takže pokud někdo váhá, zda výzvu absolvovat nebo ne, já za sebe říkám, není co ztratit, já své účasti rozhodně nelituji, naopak, jsem vděčná za ten pokrok ve výchově mého psa, za ukázání směru, kudy při výchově jít. To za to stálo. A že jsme si při výzvě já i pes užili fakt zábavu, to je ještě bonus navíc :-).
Pozornost: jak poznám, že pes vnímá?
Pokud trénujete přivolání, musíte se také zaměřit na pozornost. K tomu, aby vás pes poslechl, ji bezpodmínečně potřebujete. Ve chvíli, kdy se na zavolání svého jména neotočí, si můžete být skoro jistí, že ani nepřiběhne.
Pejsek by měl pravidelně udržovat oční kontakt se svým majitelem. Pokud se na vás dívá, očekává povel a je připravený ho splnit. Jak ale docílit toho, aby vás pes sám kontaktoval v případě, že to tak přirozeně nedělá?
Pozornost se dá velmi dobře trénovat. Nezapomínejte však na to, že prostředí, ve kterém se pohybujete, hraje velkou roli. Nenakládejte svým miláčkům příliš velké sousto hned na začátek. Prostředí, ve kterém cvičíte, ztěžujte postupně. Začněte trénovat v klidu doma, až toto prostředí zvládnete, přesuňte se před dům, a poté teprve zkoušejte, jak udrží pozornost i za přítomnosti jiných psů nebo lidí.
O tréninku pozornosti se můžete více dozvědět také v rámci přivolávačské online výzvy, registrace trvá chvíli. Mrkněte, co o výzvě napsaly její absolventky:
Důvěrný vztah: klíč k úspěchu?
Ano, vztah ke psu se dá budovat, neustále. Můžete ho zlepšovat každý den. Pes vám potřebuje důvěřovat i v situacích, kdy si sám není jistý. Nicméně pokud je pes ve stresu nebo přehnaně excitovaný (vzrušený), jeho mozek se nedokáže soustředit na výcvik. Pokud tedy chcete, aby byl trénink úspěšný, pes musí být v psychické i fyzické pohodě. Potom můžeme budovat se svým psem lepší vztah - například díky společným hrám. Aby psa hry bavily, musíme vědět, co ho motivuje a jak udržet jeho pozornost. Vše se vším souvisí.
Výchovu psa i dokonalé přivolání můžete zvládnout, i když se to někdy zdá jako mission impossible. Jde to, a to i bez trávení dlouhých hodin na cvičáku. Začněte prostřednictvím našeho webináře zdarma "3 nezbytné kroky k perfektnímu přivolání", pokračujte díky přivolávačské online výzvě. Oboje vás rychle přiblíží k procházkám bez vodítka. Pac na to!