Od vystrašeného pejska k sebevědomému parťákovi

Máte pocit, že váš pejsek neoplývá velkým sebevědomím? Je plachý, bojí se lidí i ostatních psů? 

S takovými psy se setkávám ve své praxi často. Málokdo mi ale věří, že se s něčím takovým dá pracovat a to dokonce s velkým úspěchem. 

Psí sebevědomí může ovlivnit mnoho faktorů. Velmi často problém vzniká hned u štěněte. Kombinací genetické predispozice, socializací u chovatele a následným soužitím nám vzniká koktejl vlastností. U některých pejsků pak dochází k citlivějším reakcím na různé podněty, reagují pak tedy na určité věci strachem. Něčemu takovému se dá určitě vyhnout různými opatřeními. Když už se to ale stane, není třeba brečet nad rozlitým mlékem. 

V tomto článku se dozvíte, jak vrátit pejskovi sebevědomí, jak mu pomoci, aby se cítil spokojeně a šťastně. Metody, které používám mám prověřené na mnoho klientech. Není to jednoduchá cesta, ale vyplatí se ji absolvovat. Samozřejmě, že nejlepší postup je věnovat se každému pejsku individuálně v závislosti na tom, čeho se nejvíc bojí a v jaké míře. Pokud byste o takové cvičení měli zájem, mohu vám nabídnout  svůj individuální on-line výcvik, kde toto řešíme jeden na jednoho. Získáte v něm podrobné popisy jak trénovat – vy mi zase můžete poslat videa výcviku, na které vám dám zpětnou vazbu. Více informací o této možnosti najdete TADY.

Pokud chceme v pejskovi najít ztracené sebevědomí, vidím jako vhodnou cestu kombinaci několika cvičení v duchu pozitivní motivace. Používání trestů bych úplně vynechala.

 

Doporučuji se tedy věnovat těmto metodám:

čmuchací hry Hersenwerk

 

V obecné rovině můžeme říct, že čmuchání psy uklidňuje. Soustředění na jednu činnost jim dává zapomenout na okolní vzruch. Při používání těchto her vycházím z konceptu holandských „psích hlavolamů“ odborně nazývaných Hersenwerk. Tato metoda stimuluje pejskům všechny smysly, uklidňuje je, učí je soustředěnosti. Pejsek se snaží svými rozumovými schopnostmi rozluštit hlavolam, což vede k mentálnímu i fyzickému uspokojení.  Používají se k tomu předměty kolem nás, ať už doma nebo na vycházce. A právě čmuchání je skvělou variantou, jak tyto hlavolamy aplikovat.

 

přibližování a oddalování

 

Možná to dobře znáte – pejsek vás celkem dobře poslouchá, ale jen do chvíle, než narazíte na jiného psa. Častý problém, na který si stěžuje mnoho pejskařů, se snažím řešit metodou Franty Šusty. Rozrušený pejsek, nebo dokonce pes ve stavu šílenství, se ničemu novému nenaučí. Náš úkol je tedy pracovat s ním v takové vzdálenosti,  ve které dobře vnímá a soustředí se. Tuto hranici postupně posunujeme blíž směrem k ostatním psům. Pokud ale registrujeme jakýkoliv náznak zájmu o psa v blízkém okolí, posunujeme se zase zpátky do větší vzdálenosti. Situaci máme pevně v rukou my a učíme tak pejska důvěře. Potřebujeme dosáhnout co nejvíce správných reakcí v co nejbližší vzdálenosti od rušivého elementuPřibližování a oddalování souvisí i se znalostí stresového trojúhelníku a se signály STOP a START. Pokud byste se chtěli o této metodě dozvědět víc, nebojte se mi napsat do komentářů. Můžeme to probrat i individuálně za pomoci on-line výcviku.

hra: Podívej se na

 

K této hře potřebujete ovládat kliker. Pokud jste o něm ještě neslyšeli, nebo slyšeli, ale nikdy jste se do tréninku s ním nepustili, vřele doporučuji začít. Jak na něj popisuji v TOMTO článkuTuto hru používám nejvíce na psy, kteří jsou bázliví, nepozorní, nechají se velmi snadno vyrušit a vystresovat. 

V dostatečné vzdálenosti od určitého rušivého bodu (tak, aby dokázal vnímat vás i rušivku), se před pejska postavím a klikám ve chvíli, kdy se otočí k místu ruchu. Je nutné, aby se díval s klidem v očích – pokud byste zaregistrovali, že je pejsek vzrušený, nebo vystresovaný, musíte poodejít od rušivého bodu o kousek dál.  Pes zvyklý na práci s klikerem se otočí zpátky k vám a očekává odměnu. Postupem času se pejsek začne méně dívat k rušivce a více vám nabízet oční kontakt. Princip hry tedy spočívá v tom, že nenásilně přesunujete pozornost vašeho pejska od rušivého bodu na sebe. Postupem času začněte posouvat kliknutí z momentu pohledu na rušivý bod k okamžiku, kdy se pes dívá na vás. Nezapomeňte ale, že kontrola okolí je naprosto přirozenou a nutnou potřebou každého psa. Nikdy mu tedy nebraňte, aby se pohledem o svém okolí informoval. Pokud mu neumožníte pohled směrem k rušivému bodu, pes bude vynervovaný a trénink pak nemá cenu zahajovat. 

 

hra: Nose Touch

 

Naučte svého psa dotýkat se nosem své dlaně ☺. Nose touche považuji za skvělou pomůcku, jak udržet pejska ve své blízkosti tak, aby ho to bavilo. Pokud nose touche zvládne, můžete ho používat třeba v případech, kdy nefunguje klasické přivolání, nebo i k naučení dalších cviků. Udržíte ho tak pozorného. Většina pejsků se čumákem dotýká svých páníčků rádo, takže se tento povel naučí rychle. 

A jak na to? Ukažte pejskovi ruku a čekejte, co udělá. Většina pejsků je zvyklá, že ruka obvykle svírá nějaký pamlsek, a tak se na ni koukne, nebo ji dokonce očuchá.  Pokud používáte kliker, tak v momentě, kdy se pes podívá nebo čuchne, klikněte a označte tak správnou reakci a na ruku položte pamlsek. Pokud kliker nepoužíváte, použijte slovní marker, a také položte na ruku pamlsek (více o slovních markerech a klikeru najdete tady).

Postupně, jak bude pejsek cvik zvládat, začnete ubírat na četnosti kliknutí i odměn. Tímto povelem svého pejska uklidníte a lépe se na sebe napojíte. 

A o tom, jak nose touch využít ve výcviku dál, se můžete dozvědět v mém on-line kurzu.

 

cvičení: Oční kontakt

 

Cvičením očního kontaktu dosáhnete soustředění a udržíte pejska v klidu. Naučíte ho samovolně nabízet a udržovat oční kontakt. Díky tomu omezíte chování, které pejsek dělá rozrušený a které se většině majitelů nelíbí. Posílíte tím váš vztah a pejsek se snáze naučí novým věcem. 

Trénink přizpůsobte tomu, v jaké fázi se momentálně nacházíte. Pokud tedy pejsek oční kontakt zatím nezná, začněte pomalu - ve stoje. Postavte se před něj a pomalu couvejte. Můžete ho také oslovit jménem. Pokud se na vás pejsek podívá (nemusí přímo do očí, stačí někam kolem oblasti hlavy) klikněte, pamlskem ťukněte o svou hruď a odměňte ho. Ťuknutí o hrudník dělám proto, aby se pejsek naučil, že odměna přichází seshora a nekoukal mi tak neustále na oblast pasu, kde mám pověšený pamlskovník ☺. Pokud couváte a pejsek se přibližuje vaším směrem, splnili jste první fázi tréninku.

Ve druhé fázi naučíte pejska  tomu, aby oční kontakt sám vyhledával. K tomu se znova skvěle hodí kliker. Postavíte se a bez toho, abyste pejska pobídli čekáte, až oční kontakt vyhledá. Když se na vás koukne, klikněte a odměňte.  Postupně toto cvičení přidejte ke stání a chůzi u nohy.

Oční kontakt považuji za jedno z nejdůležitějších cvičení, které napomáhá snad v každé oblasti vztahu a výcviku vašeho pejska. Pokud by vás jeho trénink zaujal, můžeme se mu společně věnovat v individuálním on-line kurzu, nebo se tomu věnujeme v Sebekontrolní online výzvě, do které se můžete přihlásit nově kdykoli.

 

bezpečné místo

 

Stejně jako lidé, i psi potřebují své klidné místo. Prostor, kam se mohou schovat, pokud domů přivedete hosty, nebo pokud v domácnosti žijete s dětmi, či jinými zvířátky ☺. Nabídnete mu tak bezpečné útočiště kdekoliv, kam se s ním vydáte. Pejska k tomu ale musíme přivést postupně, a naučit ho, že jeho místo je opravdu tím bezpečným místem, ať už je to deka, pelíšek, kotec nebo bouda. Vyhledávat by jej měl sám od sebe i na povel. 

 

Naučit bezpečné místo je tedy ideální pro psy, kteří:

  • jsou rychle vystresovaní nebo vzrušení, ať už doma, nebo venku
  • reagují na domovní zvonek nebo na kroky za dveřmi panelákového bytu
  • skáčou na návštěvy a vy potřebujete, aby se návštěva cítila dobře
  • žijí v přítomnosti dětí nebo jiných zvířat a potřebují svůj klid

Doporučuji výcvik začít na podložce – tu pak můžeme přesunout kamkoliv bse rozhodneme – do boudy, kotce, pelíšku... Sednu si k ní a čekám, až za mnou pejsek sám přijde. Klikám za pomocí klikeru a odměnu odhodím od sebe dál tak, aby se ke mně pes mohl zase vrátit. Časem pejsek pochopí, že se tlapkami dotýká podložky a vytvoří si sám chuť se k podložce vracet. V tomto momentu mohu přidat i povel. A jak ho naučit aby měl podložku, nebo své místo doopravdy rád? Aby se zde cítil zrelaxovaný a ne odstrčený? To se můžete naučit v Sebekontrolní online výzvě nebo vám poradím v individuálním online výcviku. Mimo to se tu dozvíte i mnoho užitečných rad a podrobností, jak si s pejskem užívat společný čas a netrápit se s jeho výcvikem.

Přeji mnoho úspěchů na cestě za lepším sebevědomím psa. Pokud s tím chcete pomoci, neváhejte mě kontaktovat.