Moje štěně kouše!

Přinesli jste si domů ten roztomilý uzlíček štěstí a představovali si, jaké to bude, až na vás bude vrtět ocáskem, až vám olízne tvář, až bude dovádět s dětmi a vítat vás, když přijdete z práce... A realita? Sháníte špunty do uší, protože to štěně kňučí. Neustále perete ponožky, protože je máte pořád mokré a smradlavé. Všude jsou loužičky! A navíc... ten pes kouše ruce, pořád vás okusuje. A nejen vás, schytal to i gauč a botník. Co s tím?

Moje tipy na rychlé odnaučení kousání jak do rukou a nohou, tak do věcí, najdete ve videolekci Štěně kouše ZDE.

 

Proč štěně kouše? Je štěně agresivní?

Nebojte, to, že vás štěně okusuje, je naprosto normální. Super informace, co? 🙂 No to je hezké, řeknete si, že je to normální, ale přece to nemůžeme nechat jen tak? Ne, to opravdu nemůžete.

I když je to normální, je potřeba to řešit. Dobrým znamením je, že pokud se štěně vydalo okusovat vás nebo nábytek, pravděpodobně si u vás už zvyklo a cítí se u vás dobře, prostě jako doma. No a začlenilo se do vaší "smečky".

Kousání a okusování je totiž instinkt, který má štěně vrozené. Když bylo ještě se sourozenci, trénovalo si kousáním ostatních, jakou má sílu. A teď, bez sourozenců, štěně kouše vaše ruce. Díky tlamičce štěně objevuje svět a zkouší, co díky zoubkům dovede. Taky si může kousáním ulevovat od bolesti či svědění při růstu zoubků.

 

Kousání a okusování, když je štěně doma samo

Pokud je doma štěně samo, například když jste v práci, může si kousáním uvolňovat stres ze samoty. Ono to kousání lina nebo dveří nejednoho zabaví na nějakou chvilku. 🙂

 

Dělá štěně naschvály?

Určitě to ale štěně nedělá naschvál nebo natruc. Pejsci takto nepřemýšlí. Psi jednají "tady a teď", stejně jako malé děti. Nevymýšlí složité konstrukce, co a jak by provedli, aby schválně naštvali páníčky. Proto se na štěně po příchodu domů nezlobte, pokud něco rozkouše. Jen ho naučte, co je povolené a co ne. A jak na to?

Jednak vám může být nápomocný můj webinář zdarma "Jak neudělat 3 zásadní chyby při výchově štěněte" a hlavně pak on-line kurz pro štěňátka.

 

Chcete vaše štěně vychovávat bez chyb? Mrkněte na Kurz online Psí školka

Jak odnaučit štěně kousat nábytek a jiné vybavení bytu?

 

Přesný postup, jak rychle štěně odnaučit kousání, najdete ve videolekci Štěně kouše ZDE.

Řešení je vícero, záleží na vašich možnostech a na povaze pejska. Pokud štěně přistihnete, jak okusuje nábytek nebo cokoliv jiného, většinou bývá nejrychlejší řešení říci štěněti "fuj" nebo jiný zákazový povel, který používáte. Pokud ale tento povel použijete, nežádoucí činnost, tedy v tomto případě kousání, musí ihned přestat. Jak toho docílit?

Řekněte štěněti "fuj", přistupte k němu a seberte mu předmět, který kouše. Pokud kouše např. gauč, klidně pejskovi otevřete tlamičku, aby gauč pustil, poodběhněte pryč a štěně si zavolejte. Pokud už umí nějaký jednoduchý povel, můžete mu ho říct a za splnění ho odměnit. Vypadá to pak tedy takto:

  • štěně kouše gauč
  • řeknu "fuj"
  • štěněti vyndám gauč z tlamy
  • štěně si zavolám k sobě a dám mu např. povel sedni a odměním ho; popř. vezmu hračku a začnu se se štěnětem přetahovat o hračku

V tomto řešení jsem tedy naučila štěně, že okusovat nábytek se mu nevyplatí. Bude z nábytku sundáno. Místo toho se mu vyplatí pracovat se mnou, věnovat pozornost mně, páníčkovi. Pokud budete důslední, dřív nebo později se to pejsek odnaučí.

 

Jak postupovat, pokud štěně kouše nábytek ve vaší nepřítomnosti?

Pokud doma nejste, a tak nemůžete štěně přistihnout při činu, opět máte několik možností.

 

Řešením může být kost nebo speciální hračka

Pokud je pes klidnější povahy a okousal něco párkrát nebo v malém rozsahu, doporučuji pořídit mu velkou morkovou kost na okus. Tato kousací kost je pro štěně opravdu velká, takže se nemůže stát, že by ji snědl celou. Pokud ale máte obavy, nebo pes není na kosti tolik zvyklý, můžete mu koupit speciální hračku, která se dá naplnit granulemi nebo paštikou. Pejsek se zabaví tím, že hračku musí kutálet tak, aby z ní granule padaly, popř. vylizováním paštiky. Tento způsob doporučuji, ale pozor na to, že díky tomu pes v naší nepřítomnosti moc neodpočívá. Spíše se naučí, že má doma něco na zabavení a že si s něčím bude hrát, a neučí se tolik odpočinku.

Naučtě štěně odpočívat

Dalším způsobem je vyklizení nějaké předsíně nebo jiné místnosti, kde pes může být a nemá tam co rozkousat. Pokud takovou místnost nemáte, vřele doporučuji naučit pejska na klec. Hodí se to pak i pokud pejska chcete bezpečně převážet v autě, nebo pokud vyrazíte na dovolenou a musíte občas nechat pejska např. v hotelovém pokoji. Jak naučit na klec se dozvíte v tomto článku.

Co dalšího byste měli štěně naučit, se dozvíte v příručce zdarma První dny se štěňátkem, kterou stáhnete ZDE.

 

Jak odnaučit štěně kousat ruce a jiné části těla?

Opět, na každé štěně platí něco jiného. Nejvíc se mně a mým klientům osvědčilo použití zákazového povelu a následné dovedení pozornosti psa jinam. Také psa učím, že je dobré se přetahovat o hračky, aby kousalo do hraček a ne do páníčka.

Moje tipy na rychlé odnaučení kousání jak do rukou a nohou, tak do věcí, najdete ve videolekci Štěně kouše ZDE.

 

Co dělat, aby štěně nekousalo do rukou

Postupuji tedy tak, že řeknu štěněti "fuj" a ukážu mu hračku nebo pamlsek. Pokud i tak je stále zakouslý, sundám ho z ruky/nohy, poodběhnu a chci po něm nějaký jednoduchý povel, třeba přivolání něco sedni. Postup opakuji tak dlouho, dokud se pro psa nestane zábavnějším cvičení a hra místo okusování těla.

Použijte správnou intonaci

Někdy pomáhá místo důrazného "fuj" spíše zaječet vysokým hlasem, např. "au". Někdy se štěně lekne, pustí, a já můžu odvést jeho pozornost jinam. Někdy to ale bere štěně jako pobídku ke hře a o to víc kouše. Záleží tedy na vašem pejskovi.

 

To štěně kouše pořád...

Nebojte, není to hned. Pokud ale budete nekousání cvičit, budete správně používat zákazový povel a budete odvádět pozornost štěněte, jednoho dne se to naučí a vy najednou zjistíte, že už nemáte modřiny po celém těle... 🙂 Jednoho dne z každého štěněte vyroste dospělý pes. Jen je potřeba problémy, co se objeví na cestě dospíváním psa řešit a ne je nechat plynout.

Co dalšího byste měli štěně naučit, se dozvíte v příručce zdarma První dny se štěňátkem, kterou stáhnete ZDE.

Více informací také najdete v mém webináři zdarma "Jak neudělat 3 zásadní chyby při výchově štěněte" a hlavně pak v on-line kurzu pro štěňátka. Určitě se koukněte.

 

Pomohl vám článek? Nebojte se ho sdílet a komentovat. 🙂