Už to skoro vypadalo na perfektní procházku s vaším chlupáčem, ale najednou se za rohem vynořil jiný pes na vodítku a bylo zle. Váš čtyřnohý parťák, který je jinak vcelku klidný, se začal zmítat na vodítku, byl agresivní, štěkal a vyjížděl po cizím psovi. Nebo se po něm nadšeně vrhnul, začal mu skákat na hlavu a kňučel u toho, až se druhý pes lekl a začal se bránit. Ať už je váš pes na cizí psy agresivní nebo až přehnaně přátelský a kontaktní, není to dobře.

Proč je můj pes agresivní při míjení cizích psů?

Často od páníčků slýchám, že za tím bude špatná socializace. Že neměli na své štěňátko tolik času, a tak ho neseznamovali s jinými pejsky. Nebo ano, ale ne tak často. Špatná socializace ale nemusí být příčinou agrese na vodítku. Důvod je obvykle prostší.

Ukažme si to na příkladu jedné ze zemí, kterou jsem jako trenérka psů navštívila a kde se pejsci systematicky netrénují. Jsou to pouliční chlupáči, kteří jsou zvyklí spolu komunikovat a umí navzájem číst své signály. Jeden zavrčí, naježí se a začne dělat ramena, druhý na to reaguje staženým ocasem a úprkem… Jednoduchá a snadno čitelná komunikace.

Vodítko ale celou psí komunikaci ztěžuje.  Psi nejsou schopni rozlišovat své signály, náznaky jiných chlupáčů se pro ně stávají nečitelnými a celá situace může být zbytečně vyostřená. Jistě, psa, kterého nemáme stoprocentně pod kontrolou, bychom určitě měli mít na vodítku. Ale právě ono vodítko je obvykle důvodem nejrůznějších psích nedorozumění.

Dva psi se seznamují.

Co pomůže, pokud můj pes útočí na cizí psy?

Přehnaně nadšený nebo útočný pes není nic příjemného. Z každé procházky se může stát katastrofa. Vy jste nervózní, automaticky začnete psa přitahovat k sobě, manipulovat mu s vodítkem nebo obojkem a pes také znervózní a o to hůře reaguje na další podněty.

Základem je psa pochopit. Naučit se číst psí signály a vyznat se v psí komunikaci. Na tuto oblast doporučuji komunikační lekce s Lenkou Blachovou, na kterých mají pejsci kontrolovaný kontakt. Pokud nemáte čas nebo možnost za Lenkou vyrazit, zkuste se alespoň domlouvat s jinými pejskaři na potkávání třeba v parku a učit se psí komunikaci zkrátka tak, že ji odkoukáte „za pochodu“. Využívejte stopovačku, košík nebo náhubek, cokoliv, co vašemu pejskovi pomůže přestat přehnaně reagovat na psy.

TIP: Chcete získat tři hry pro pejskovu pozornost ZDARMA? Zapište se ZDE a každý den po dobu tří dnů vám tyto praktické hry dorazí do e-mailové schránky.

Prevence je lepší než hašení požáru

Nejlepší je tyto nepříjemné situace řešit ještě dříve, než nastanou a trénovat se psem odmala míjení cizích psů. Ne vždy je to ale možné a ne vždy to stačí. Někdy štěstí přeje a náš pes je při potkávání jiných pejsků v klidu, ale pak se kolem něj mihne hárající fena nebo špatně naladěný chlupáč a neštěstí je na světě. Proto je dobré naučit se takovým situacím předcházet a umět si ohlídat rizika. Pokud vidím, že se k nám blíží cizí pes, nejlepší je vydat se jiným směrem, aby k rizikovému kontaktu vůbec nedošlo. Pokud není vyhnutí, můžu vytvořit bariéru a zabránit tak přímému kontaktu psů. Pozor ale na způsob, jakým bariéru tvoříme. Náš pes by měl mít pořád výhled na toho cizího, aby neznervózněl ještě víc. Určitě ale manuálně neotáčíme pejskovu hlavu pryč – je možné, že by ho to rozběsnilo ještě víc a mohl by být agresivní i vůči nám. Můžeme si pomoci i prostým rozházením pamlsků na zem a přesměrováním pozornosti psa. Vyčmuchávání dobrot by ho mělo uklidnit.

Škola hrou

I něco tak nepříjemného, jako je pes, který tahá na vodítku a chce se dostat za jiným čtyřnohým chlupáčem, se dá řešit hrou a pozitivní výchovou.

Já doporučuji:

  1. Podívej se na…
  2. Sebekontrola a kontrola na jídlo
  3. Přehazovaný pamlsek

Chcete se dozvědět, jak tyto hry hrát? Nevíte, jak na trénování sebekontroly? Nabízím vám přesný postup i s vysvětlením. Rozklikněte TENTO ODKAZ a na váš mail obdržíte během tří dnů popis všech výše uvedených her. Budete tak moci začít pracovat na pozornosti vašeho pejska ještě dnes a procházky se pro vás oba stanou příjemně stráveným časem.

Jsou samozřejmě situace, kdy už výcvik pejska sami nezvládneme. Někteří někteří psi mají reakce nepřiměřené nebo přehnané, že jsou schopni se ohnat po všem, co se mihne, že se oženou po všem, co se kolem nich mihne – cyklista, auto, dokonce mohou přehnaně reagovat i na pouliční lampu nebo keř, zvlášť v noci, kdy všechny věci hází stíny. Pes se bojí nebo je agresivní nebo si chce prostě jen hrát, ale neumí to s cizími psy vykomunikovat a všechny možné metody nevycházejí? Zkuste mou Sebekontrolní online výzvu! Zaměříme se společně na trénink sebekontroly a uvidíte, že pod mým vedením dosáhnete se svým mazlíčkem ještě lepších výsledků. A jestli vám stačí jen trochu dopilovat potkávání cizích psů, doporučuji webinář  "Jak v klidu potkávat cizí psy".