Jak odnaučit štěně čůrat doma?

Ať chcete nebo ne, loužičky prostě ke štěněcímu životu patří. Zda se s nimi budete potýkat měsíc nebo půl roku, záleží na konkrétním pejskovi a vaší důslednosti.

Máme pro vás webinář zdarma "Jak neudělat 3 zásadní chyby při výchově štěněte" a hlavně pak on-line kurz pro štěňátka, kde se dozvíte více o výchově štěňat a jejich výcviku pozitivními metodami.

 

Proč se štěně vyčůrá doma? Čůrá pes doma naschvál?

Jde o fyziologicky normální jev. Pokud by štěně žilo venku, může se dojít vyčůrat a vykakat kdy chce. Spousta z nás má ale pejsky doma a tak se občas objeví situace, kdy to pejsek prostě nevydrží.

Jak urychlit proces, aby bylo štěňátko brzy bez nehod, se dozvíte ve videolekci Stop loužičkám ZDE.

Štěně je jako malé miminko - svěrač ještě nemá natolik vytrénovaný, aby vydrželo spoustu hodin a nepočůralo se. Štěně tedy nečůrá doma naschvál! Prostě to jen ještě není schopno udržet... Proto ho za to nikdy netrestejte!

Spíše tedy než jak odnaučit štěně vykonávat potřebu doma bychom se měli ptát...

Chcete vaše štěně vychovávat bez chyb? Mrkněte na Kurz online Psí školka

Jak naučit štěně čůrat venku?

Je to jednoduché. Po každém spaní, jídle, hře, vezměte štěně ven. Vydržte na jednom místě, dokud se štěně nevyčůrá, aby ho nerušily jiné podněty z okolí. Za vyčůrání a kakání psa pochvalte a můžete ho odměnit pamlskem. Já osobně i přidávám povel - urychlí to potom čůrání v momentě, kdy někam spěcháte, a potřebujete, aby se pes rychle vyvenčil. Nezapomínejte štěně brát ven i po delší strávené době doma nebo během noci.

Co dalšího byste měli štěně naučit, se dozvíte v příručce zdarma První dny se štěňátkem, kterou stáhnete ZDE.

Umí si štěně "říct", že chce čůrat?

Nespoléhejte na to, že si štěně "řekne", např. zaškrábáním nebo kňouráním. Dost často se stane, že se pejsek probudí a chce se mu prostě hned, a tak nestačí dát ani žádný signál. Pes žije přítomností, tedy "tady a teď". Pokud vás pejsek nějakým signálem upozorňuje, že potřebuje na záchod, vyslyšte tento signál a okamžitě s ním utíkejte ven. Stačí párkrát tento signál ignorovat a pes si pak přestane "říkat".

Taky se mi to stalo... Párkrát se mi v noci nechtělo vylézt z postele a moje Neri šla pak rovnou čůrat do kuchyně. Nevyplatilo se jí mě budit, protože to nefungovalo.

 

Tipy, jak rychle naučit psa dělat potřebu venku

 

Vezměte psa do náruče

Pokud jste zrovna na druhé straně domu, nebo musíte cestou ven např. jít ze schodů, vezměte radši štěně do náruče. Pravděpodobně vydrží a vyčůrá se až venku. Pokud půjde po svých, je velká šance, že se počůrá cestou ven.

 

Nikdy psa netrestejte, když se vymočí doma

Jak už jsem psala výše, nikdy psa za vykonání potřeby doma netrestejte. Ideální je to ignorovat, tedy nekomentovat, a příště brát štěně ven častěji.

 

Neučte psa čůrat na plínku nebo podložku, pokud to není nutné

Pokud trávíte hodně času v práci, musíte přijmout, že vám bude naučení čistotnosti vašeho štěněte trvat déle. Někteří páníčci to řeší naučením na noviny nebo podložku, toto ale spíše nedoporučuji, proto tady tento postup nebudu rozebírat.

Další tipy z mé praxe se stovkami psů a štěňat se dozvíte ve videolekci Stop loužičkám ZDE.

 

 

Za jak dlouho se naučí štěně čistotnosti?

A za jak dlouho budete doma bez loužiček a hovínek? No, to záleží na tom, jak budete důslední. Čím častěji budete brát štěně ven, tím rychleji se to naučí. Doporučuji se tedy tomu ze začátku věnovat intenzivně, protože tato snaha přinese své ovoce. 🙂

Všechny tyto i další problémy výcviku a výchovy štěněte řešíme jak ve webináři zdarma "Jak neudělat 3 zásadní chyby při výchově štěněte", tak pak především v on-line kurzu Psí školka. Srdečně vás zvu k přihlášení.

Pokud vás zajímá výchova a výcvik pomocí pozitivních metod, klikněte na