Nejdříve trocha teorie na úvod…

 

Co to vlastně je průkaz původu (PP)?

Průkaz původu je doklad spadající pod mezinárodní organizaci FCI, který automaticky dostává každé štěňátko narozené z vrhu fenky uchovněné v chovatelské stanici a nakryté chovným psem. Tento doklad stvrzuje, že matka i otec štěněte jsou uchovnění, splňují standardy plemene a proběhly u nich všechny potřebné zdravotní testy. Chovní pejsci jsou pod kontrolou, chovatelé dodržují zásady chovů, nekříží různá zbarvení, která by dále mohla nést nežádoucí geny a nemoci. Průkaz původu se v textu může vyskytovat také pod zkratkou PP.

A teď se na pejsky bez PP podíváme trochu jinak…

„Vždyť vidím, že mu nic není, tak jaké zdravotní problémy?“

Pojďme začít tím, co u pejska všichni chceme – dobrý zdravotní stav a kondici. Pouhým prohlédnutím pejska samozřejmě zdravotní problémy nemůžeme odhalit, stejně jako nemůžeme předvídat, co s ním bude v budoucnu. PP zvyšuje šanci, že náš vysněný pejsek bude zdravý, neboť jeho rodiče byli po této stránce sledováni, stejně jako další generace psů před nimi. U každého plemene se zaměřujeme na něco jiného, podle toho, k jakým fyzickým problémům má plemeno náchylnost. Seznam testů, jaké by měl pejsek absolvovat, najdete na stránkách klubů chovatelů daného plemene. Díky průkazu původu máte jistotu, že rodiče vašeho štěněte testy podstoupili a prošli jimi s výsledkem, který je dostatečný pro uchovnění. Díky PP máte zkrátka jistotu, že rodiče nepřenášejí dál žádnou fyzickou vadu, která je testovatelná. A stejně tak vaše štěňátko je po narození testováno a sledováno.

U psů bez PP toto nelze zaručit. To, že vám prodejce štěňátka řekne, že rodiče byli po zdravotní stránce v pořádku, bohužel není jistota. Oba rodiče – fena i pes – totiž mohou být pouhými přenašeči a žádný problém se u nich nemusí projevit. U jejich štěňat pak už ale ano. Štěňátka se mohou narodit hluchá či slepá, v budoucnu se u nich mohou projevit problémy s kyčlemi či klouby, dysplazie nebo nějaké jiné postižení. Seznam možných zdravotních neduhů je bohužel dlouhý…

Chystáte se pořídit si štěňátko? Podívejte se na můj webinář ZDARMA, v němž zjistíte, jaké 3 chyby neudělat při výchově vašeho malého chlupáče. 

Psi bez PP

„Ale já se se psem nechci účastnit závodů, proto nepotřebuje PP.“

Je pravda, že chlupáči s průkazem původu mají možnost účastnit se výstav, závodů a soutěží na vrcholových úrovních. Závodů v některých psích sportech se můžou zúčastnit i voříšci, tedy pejsci bez PP, mají-li výkonnostní průkaz, ale třeba mistrovství světa je jim zapovězeno. Občas se pořádají soutěže jen pro pejsky bez PP, dokonce i různá mistrovství světa, ale do oficiálních soutěží pro papírové chlupáče tito voříšci neproniknou.

Nicméně možnost závodit v psích sportech by vás od pořízení štěňátka s PP neměla odrazovat, i když sami tuto činnost neplánujete. Naopak. Průkaz původu je zárukou, že můžete s sportovat naplno či rekreačně, chodit na delší vycházky a pejsek nebude mít zdravotní problémy související s fyzickou námahou.

„On byl poslední ve vrhu, tak proto nemá PP.“

Tento mýtus je dnes již z velké části vyvrácen. Pořadí narození štěňátka nijak neovlivňuje to, zda může dostat průkaz původu. I kdyby se štěně narodilo s fyzickou vadou, PP dostane. Jen štěně potom už nelze uchovnit, abychom zabránili šíření této vady. Dalším podobným mýtem je, že by každá fena měla mít alespoň jednou za život štěňata, aby se u ní předešlo rakovině dělohy, a každý pes by měl alespoň jednou za život nějakou fenku nakrýt, aby se předešlo rakovině prostaty. Není to pravda. Prevencí různých rakovin a dalších potíží může být kastrace, ale rozhodně ne nekontrolované krytí.

Štěňátka bez PP

„Nemám tolik peněz, abych si pořídil papírové štěně.“

Ceny pejsků s PP začínají na 15 tisících za štěně, ale nejčastěji se pohybují kolem 30 tisíc. Záleží na plemenu a na tom, co s pejskem plánujete do budoucna. Fenky na uchovnění a psi s výstavním potenciálem mohou být dražší. Může se stát, že se ve vrhu narodí nestandardní štěně například s jiným zabarvením. Taková štěňátka se potom dají sehnat se slevou. Ale je 30 tisíc hodně? No, jak se to vezme…

V ceně za psy s PP se toho schovává víc – náklady na uchovnění, zdravotní testy, zajištěná veterinární péče v určitém standardu, kvalitní krmivo, odvody z příjmů chovatelů a daně. Chovy probíhají v čistém a pro pejsky vhodném prostředí, jehož údržba také něco stojí. Při návštěvě chovatelů, o jejichž štěně máte zájem, si obvykle můžete prohlédnout místo, odkud bude váš budoucí parťák pocházet, a tak víte, v jakém domově pejsek prožil své první dny a jaké se mu dostávalo péče.

Psi bez PP tedy mohou být, co se pořizovací ceny týká, levnější, ale vezmeme-li v potaz i budoucí potřebnou veterinární péči, k níž mají bezpapíráci vyšší předpoklady, ve finále nás takový pejsek může vyjít mnohem dráž. Křížení napříč plemeny i zabarvením, navzdory zdravotním problémům, které feny či pejsci třeba mají, to všechno přispívá k šíření nevhodných genů a nemocí. Nejen, že tak váš vysněný pejsek vůbec nemusí splňovat charakteristiku a vzhled plemene, ale navíc se mu mohou během života projevit zdravotní komplikace, za jejichž zmírnění či odstranění ve finále zaplatíte mnohem více. A v neposlední řadě koupí psa bez PP podpoříte člověka, který se z nějakých důvodů neřídí pravidly, a tak nemáte jistotu, jak došlo ke krytí a v jakém prostředí rodiče a štěně pobývají. Mezi chovateli se samozřejmě také najdou výjimky, které chovají nevhodným způsobem, mají hodně fen, vícero vrhů za rok a nestíhají se o pejsky řádně starat. Je zkrátka potřeba si před pořízením chlupáče o chovatelích něco zjistit, zajet se k nim podívat a dohledat recenze na internetu. 

Informace o kvalitních službách nejen pro štěňátka, ale i pro dospělé pejsky, můžete čerpat z Katalogu pro pejskaře.

Štěně bez PP

Závěrem…

V naší psí škole vítáme všechny pejsky bez rozdílu – ty papírové, ty bez PP, akčňáky, gaučáky, divočejší plemena i kliďase, štěňátka i psí veterány… Myslím, že je ale dobré dělat osvětu, šířit povědomí o tom, že nekontrolované krytí a množení pejsků není v pořádku, a to z výše uvedených důvodů. V případě, že si nechceme pořizovat psa s průkazem původu, vždy je možnost nějakého chlupáče adoptovat či zachránit. Útulky jsou mnohdy přeplněné a pejsci a fenky vyhlížejí páníčky, kteří by si je vzali domů, starali se o ně a milovali je…

Tak proč podporovat množitele?