Přivolávačské hry neboli Recallers je projekt (online kurz) kanadské trenérky Susan Garrett. Do tohoto projektu se za nemalé peníze můžete dostat cca jednou ročně. A mě se to povedlo!
Co jsou to přivolávačské hry neboli Recallers
Recallers je online kurz, který obsahuje výcviková videa, online koučing, pdf taháky, diskuzní fórum a další vychytávky. Cílem je mít díky kurzu vychovanějšího psa, který přiběhne na zavolání vždycky, i od nejtěžších rušivých vlivů. I když většinu přivolávačských her znám, řekla jsem si, že by nebylo špatné online kurz absolvovat a zdokonalit nejen můj vlastní trénink, ale i to, co předávám dál mým klientům. Nyní můžete hrát i vy přivolávačské hry a zdokonalit nejen přivolání, ale i váš vztah s chlupatým psím parťákem. Jak? Koukněte tady.
Přivolávači od Susan jsou rozdělení do několika modulů. V tom prvním, "důležitém jádru", naleznete čtyři hry. Vzhledem k tomu, že je Susan již dříve publikovala zdarma, ve zkratce dvě z těchto her popíšu a můžete si je se svým psem vyzkoušet. Jinak je téměř nemožné se k přivoláváčským hrám dostat zdarma - kurz je dost drahý a Susanin tým dbá na to, aby se z kurzu nedostalo ven moc informací. Nicméně, česká upravená verze pod mým vedením je k dostání tady.
Chytání za obojek - hra č.1
Chytání za obojek je velmi jednoduché cvičení, které slouží k tomu, aby se náš pes nebál, když ho chceme chytnout za obojek. To se nám může stát v několika situacích - např. po přivolání, kdy si psa chytnu a zároveň ho odměňuji, aby mi mezitím neutekl třeba za psími kamarády. Užitečné je taky proto, že si můžeme psa přidržet, zatímco k nám mluví trenér a něco nám vysvětluje. Pes by měl být zvyklý i na nenadálé chytnutí, když vidíme něco v dálce, za čím by nám pes mohl utéct. Neměl by se chytnutí leknout. Chytnout psa za obojek můžeme i v případě, že chceme stopnout nějaké jeho chování - pes čuchá, i když ho voláme? Chytneme ho za obojek, aby jsme zamezili nechtěnému chování a pes nás začal vnímat.
Jak na to?
Je to snadné. Psa lehce chytneme za obojek a odměníme ho, nebo si s ním pohrajeme či potaháme o hračku. Chytnutí je krátké, že to zpočátku pes ani nepostřehne. Z tohoto cvičení neděláme vědu, jde o to, aby pes chytání za obojek bral jako normální součást jeho života. Pokud máme pejska, který se víc bojí, ze začátku obojek nechytáme, jen k němu přibližujeme ruku, a pokud nám pes neuhýbá, odměňujeme ho. Pokud se pes pořád bojí, musíme udělat cvičení tak jednoduché, aby pes nevykazoval známky strachu (uhýbání pohledem, hlavou, couvání, olizování se atp.).
Je to tvoje volba - hra č.2
Druhá hra je Je to tvoje volba. Učíme psa, aby se rozhodoval správně. Za správné rozhodnutí následuje odměna. Tato hra slouží k tomu, aby se pak pes rozhodl spíše poslechnout Vás místo útěku za něčím zajímavým. Takže díky této hře se nesnažíme kontrolovat psa, ale jeho prostředí a jak v něm zareaguje. Susan doporučuje zařadit tuto hru do Vaší denní aktivity se psem. Hodí se nejen k tomu, aby pes lépe kontroloval svoje chování v těžkém prostředí, ale aby například nesežral jídlo ze stolu, když nejste v místnosti. Hodí se i jako zlepšovák při učení výdrže v pozicích jako je sedni, lehni nebo stůj.
Jak na to?
Ukážu psovi, že mám oblíbený pamlsek a schovám si ho do ruky, ruku zavřu v pěst. Dokud se pes dobývá na ruku, zůstává pěst zavřená. Ve chvíli, kdy pes přestane na ruku škrábat, žďuchat do ní čumákem, olizovat jí a tak podobně, tak pěst otevírám a s povelem "můžeš" ("papej", nebo jakýmkoliv jiným) nechávám psovi jídlo sežrat přímo z ruky nebo mu pamlsek podám druhou rukou.
Pes tedy dostane pamlsek na povel jen ve chvíli, kdy si vybere vhodné chování - kouká na ruku s pamlskem, ale nevyžaduje si ho nevhodným chováním. Psovi neříkám "ne", "fuj" nebo jin zákazové povely, ani "zůstaň" a podobně. Pes si sám zvolí vhodné chování.
Postupně cvičení ztěžuji, že pěst začínám otevírat - pokud se mi pes vrhá po ruce, opět ruku zavřu v pěst. To opakuji tolikrát do té doby, než zvládnu mít ruku pootevřenou a pes se po ruce nevrhá. Ve chvíli, kdy vydrží se nesápat po ruce, opět dávám povel, který mu povoluje pamlsek sníst.
Když pes zvládá nebrat si jídlo bez povolení z ruky, tak můžu pamlsek položit třeba na zem nebo na židli. Princip je stejný. Pokud by si pes chtěl vzít jídlo bez povelu, je nutné být připraven jídlo zakrýt.
Více o přivolání se dozvíte taky na našem webináři zdarma "3 nezbytné kroky k perfektnímu přivolání".
Chcete hrát i další hry?
Přidejte se k nám do přivolávačské online výzvy. Výzvou prošly již téměř dvě stovky páníčků se svými psíky. Výsledkem výzvy je nejen lepší přivolání, ale i skvělý vztah s vaším parťákem. Konečně budete mít vedení, každý den pár minut pověnujete cvičení a pes bude šťastný, že se mu dostává jak fyzické, tak duševní zábavy.
Podívejte se, jak výzva pomohla ostatním:
Zapojit se do výzvy jsem brala jako něco. co dlužím svému pejskovi, abych mu dala možnost naučit se poslouchat. Moje dosavadní metody výcviku, které jsem vyčetla a vykoukala všude možně, selhaly a bylo třeba si nechat poradit nějakým profesionálem a hlavně se zpětnou vazbou. Metoda her se ukázala jako zábavná forma učení pro oba. Pejsek se stal v průběhu výzvy vnímavějším na mé volání a pokyny, zlepšil se náš vztah, jeho soustředění na mě a hlavně přivolání. Stále není 100%, ale věřím, že tréninkem se bude stále zlepšovat. Určitě bych výzvu doporučila. Je vhodná i pro ty, kteří (stejně jako já na počátku) nemají přílišnou důvěru v online kurzy. Celý online systém je ale moc dobře vymyšlený a postupem výzvy jsem si na něj krásně navykla a začal být pro mě naprosto přirozený.
Přivolávačská výzva s pejskarina.cz byla naprosto super a na plné čáře splnila má očekávání a jediné co mě mrzí je, že skončila. Celá koncepce byla skvěle vypracovaná, srozumitelná a každý den nás motivovala trénovat. Všem, kteří teprve váhají, bych vzkázala "neváhejte a jdete do toho". Nám přinesla spoustu zábavy, upevnila náš vztah a obohatila náš psí život. Nyní mám vedle sebe parťáka, který mě vnímá, hlídá si mě, soustředí se, protože po každé "ke mě" přijde bezva hra a velká odměna 🙂 za tým Jeřabinky - Petra a Mája bylo to super!
Více referencí, doporučení i závěrečných videí z výzvy najdete tady.