Odměny a tresty při výchově štěněte: jak na to?

Řekni trestům ne a nauč se svý štěně vychovat odměnou

 

Máte štěňátko a nevíte, jak na něj? Nedaří se vám, aby pejsek na povel přiběhnul, nebo třeba sednul? Výchova vašeho štěňátka vám jistě půjde lépe, pokud si přečtete tento článek. Dozvíte se v něm vše o odměnách, které jsou na každý pád nejlepším pomocníkem při tréninku. 

Trestání, plácání, řvaní, škubání vodítkem… Nedoporučuji. Zkuste to jinak a začněte dnes. Nápomocný vám může být můj webinář zdarma "Jak neudělat 3 zásadní chyby při výchově štěněte" a hlavně pak on-line kurz pro štěňátka

Odměny nám pomohou, abychom se stali pro pejsky středobodem jejich vesmíru :-). Čím více odměňujeme, tím častěji se vyžadované chování opakuje. Ale nepleťte si prosím odměnu s kupováním si štěněte - odměna přichází vždy až po splnění úkolu. Stejně jako my lidé dostáváme plat za odvedenou práci, tak naše štěňátka nechtějí pracovat  zdarma. 

Motivaci můžeme rozdělit na tři typy. Prvním z nich, nejznámější a určitě i nejpoužívanější, jsou pamlsky. Pokud mé články čtete pravidelně, mohli už jste ode mě slyšet, že čím smradlavější pamlsek, tím lepší 🙂. Určitě vyberte spíš kvalitnější dobrůtku, určenou pro pejsky. Pro lepší manipulaci během výcviku si pořiďte pamlskovník. 

 

Pokud krmíte své štěně barfem, tedy přirozenou stravou, můžete mu maso snížit v denní dávce krmiva, aby se pejsek nepřejedl. Dokonce se někdy může stát, že během procházky a cvičení pejskovi dáte celodenní dávku potravy a tak vynecháte krmení v misce. 

 

Nemáte žravé štěňátko? Nezoufejte, jsou i další druhy odměn. 

 

Třeba hra. Někdy se na hru jako na druh odměny trochu zapomíná. Přitom se jedná o velmi důležitou část tréninku. Během hry se totiž pejskovi vyplavují endorfiny, neboli hormony štěstí. Cvičení štěňátku osvěžíte a zpestříte a navíc tím skvěle budujete vzájemný vztah. Spíš než aportování doporučuji třeba přetahování a celkově aktivity, ve kterých si hrajete společně. Doporučuji také loveckou hru s bičem. Bičem? Nebojte se, stále jsem to já a pozitivní cesta jak vycvičit pejska :-). Na konec biče připevněte oblíbenou hračku a nechte ji pejska lovit. Pejsek se tak může vyblbnout, zrelaxovat a zároveň i naplníte loveckou potřebu některých psů.

Sociální odměna

Možná tuto odměnu neznáte anebo dost možná nevíte, jak ji používat. Sociální odměna vychází z prostředí, ve kterém se nacházíte. Pejsek si tuto odměnu může najít sám. Může třeba lovit myšky, skákat u děr v poli, hrát si s jiným pejskem, čmuchat… Sociální odměnu můžeme také vytvořit třeba tím, že štěňátku zatleskáme. 

A k čemu je sociální odměna dobrá? Pokud pejska naučíme, že může dělat to, co má rád, ale až po splnění úkolu a dáme mu možnost si sociální odměnu vysloužit. V podstatě využíváme rušivky k odměňování. 

A jak tuto odměnu aplikovat? Popíšu vám to na příkladu. Pokud má vaše štěňátko rádo honění myšek v dírách, tak mu dáme nějaký velmi jednoduchý povel vedle děr a za odměnu ho k těm dírám pustíme. Stejně tak pokud si pejsek hraje s jiným pejskem, zavolám jej, odměním a pustím zpátky do hry. Pejsek si tak zvykne, že hra přichází až po práci. 

Obecně při výcviku doporučuji používání klikeru. Pokud jste o něm neslyšeli, nebo nevíte jak jej používat doporučuji můj článek. 

Jako sociální odměnu můžeme také použít zatleskání. Hodí se třeba na závodech nebo výstavách, kdy nemůžeme odměňovat jiným způsobem. Štěňátko zvykneme tak, že tleskání spojíme třeba s pamlskem. Tedy povel - splnění povelu - potlesk - pamlsek.  Časem začneme pamlsek vypouštět a už jen tleskáme. Pejsek si tak odměnu a tleskání spojí a postupem času mu postačí jen zatleskání na to, aby se mu vyplavily hormony štěstí.

Nikdy nezapomínejme, že odměnu si vybírá pejsek sám - co je pro něj odměnou určuje on. Musíme vypozorovat, jaká odměna v jakém prostředí funguje. Kupříkladu piškot často funguje v prostředí bez rušivek (doma, na zahradě,...), ale v parku s mnoha dalšími psy už fungovat nemusí. Často vídám, že paníčci své pejsky za odměnu hladí. Někteří pejsci se ale při výcviku soustředí natolik, že o hlazení v tu chvíli nestojí. A pokud vás zajímá proč, doporučuji se přihlásit do mého online kurzu pro štěňata

Patří do pozitivního výcviku taky tresty? 

Ač trestání pejsků vidím pravidelně všude okolo sebe, já ho všem majitelům psů nedoporučuji. Trest si pejsek vždy spojí s vaší osobou a  tak je účinný jen ve vaší přítomnosti. A to ať už se jedná o okřikování, trhání vodítkem nebo dokonce bití.  Doufám, že vás můj dnešní článek zaujal a věřím, že byl přínosem. Pokud se chcete o pozitivní výchovu štěněte zajímat víc do hloubky, doporučuji vám webinář zdarma "Jak neudělat 3 zásadní chyby při výchově štěněte" a pak především můj online kurz pro štěňata