Že je strava, její vyváženost, pestrost a také kvalita neoddělitelnou součástí zdravého životního stylu, to dnes už ví všichni. Se začátkem nového roku se to všude hemží předsevzetími z oblasti zdraví a lepšího stravování. Snažíme se být co nejvíc fit a cítit se dobře. Řešením své stravy a fyzické pohody mnohdy trávíme spoustu času. Jestlipak se ale zamýšlíme nad tím samým i u našich čtyřnohých parťáků? Je pro nás psí strava stejně důležitá?

Již při pořizování štěňátka bychom měli tušit, jakým směrem se bude jeho strava ubírat. V dnešní době existuje více možností než jen jeden druh levných granulí ze supermarketu. Kdo se v tom má ale vyznat? Pojďme se na tyto možnosti podívat společně.

pes_ji_z_misky

BARF strava aneb čím přirozenější, tím lepší

Syrová strava nebo-li BARF (bones and raw food) je psům skutečně nejpřirozenější. Vzpomeňme si na předky dnešních psů – vlky. Trávení našich pejsků je sice kvůli domestikaci upravené a oproti původnímu vlčímu se liší, anatomií a fyziologií jsou psi ale stále masožravci, jejichž přirozeností je strávit kořist celou, a to včetně masa, vnitřností a kostí, byť si sem tam na zahradě uloupí jahody či maliny nebo si od nás vezmou nabízenou mrkev.

Nevýhodou BARFování může být jednak vyšší časová náročnost, protože nad jídlem musíme přemýšlet dopředu a nestačí nám pouze odvážit dávku granulí, a jednak naše vlastní znalosti. Před zavedením BARF stravování je potřeba si zjistit spoustu informací. Složení krmných dávek je totiž velmi důležité – musíme znát přesný poměr svaloviny, vnitřností a kostí a případně zeleniny a doplňků, rozhodneme-li se je také používat. Navíc musíme myslet na to, že kosti podáváme psům vždy jen v syrovém stavu. Vařené či pečené kosti mohou být pejskovi nebezpečné – v žaludku se špatně štěpí a mohou psa „ucpat“ a způsobit mu problémy neslučitelné s životem.

 V dnešní době už ale existují možnosti i pro ty páníčky, co jsou časově vytížení, a tak stačí zadat fyzické údaje pejska do on-line kalkulačky a ta nám sama spočítá, v jakém poměru by pejskova strava měla být. Dále nám mohou pomoci firmy, které rozvážejí maso pro psy až domů, případně rovnou připraví kompletní balíčky včetně zeleniny a dalších doplňků stravy. Ony nevýhody se pak už nezdají tak velké, když je vyvážíme všemi benefity, jež BARF stravou získáme:

  •       Dobré trávení našeho psa
  •       Eliminace fyzických potíží, jako jsou kožní problémy a potravinové intolerance
  •       Krásná srst našich chlupáčů
  •       Zdravé zuby
  •       Plná kontrola nad tím, jakou stravu náš pes přijímá a z jakých zdrojů maso pochází
psi-strava

Zlo jménem granule?

Jistě, hon na majitele pejsků, kteří svým mazlíčkům podávají jen a pouze granule, může být přehnaný. Na druhou stranu je pravda, že čím déle krmíme celé generace psů vysoce tepelně zpracovanými granulemi, tím více zdravotních problémů se začíná objevovat. Může mezi nimi být cukrovka, potravinové intolerance a alergie, ale třeba také nádory a další vážnější onemocnění. A kdo by chtěl svého psa takovému riziku vystavit, když v dnešní době existuje spousta lepších možností?

Granule se často doporučují jako komplexní krmivo obsahující všechny potřebné látky, nicméně výrobou a tepelným zpracováním se nejdůležitější živiny z jídla ztrácí. Aby potom mělo krmivo nějaký vzhled, použijí se konzervanty. A právě ty mohou psům vadit a způsobovat nejrůznější problémy. Neznáme ani původ, ani přesný obsah živin či poměru jednotlivých potravin v granulích.

Krmení granulemi je samozřejmě nejpohodlnější a nejméně náročné na čas a přípravu. Je to ale to, co skutečně chceme? Aby starost a péče o našeho nejvěrnějšího přítele byla hlavně jednoduchá, a to i za cenu jeho zdraví?

Když už se chceme vydat směrem granulí, měli bychom vždycky volit ty kvalitní. A to nejsou takové, na které vidíme v televizi nejvíc reklam. U suchého krmiva hledáme co nejšetrnější způsob zpracování, které stravu nezbavuje živin a vitamínů. Za studena lisované granulky tedy mohou být řešením pro páníčky, kteří z časových či jiných důvodů nemohou nebo nechtějí své chlupáče stravovat jinak.

pes_s_granulemi

Kompromis v krmení může být cestou…

Faktem je, že pejsci by ve své stravě měli mít i mokrou složku. Tu mohou skvěle zastat konzervy. I tady je ale potřeba poohlížet se po těch skutečně kvalitních, jež obsahují veškeré potřebné složky potravy, a navíc i probiotika a mikronizované formy minerálů. Díky této formě jsou totiž minerály tak malé, že se přes sliznici dostanou rovnou do krve a dobře se vstřebávají. (Zajímají-li vás tipy na konkrétní konzervy, které přesně tuto formu minerálů obsahují, neváhejte mi napsat na romana@pejskarina.cz). Vysoký obsah masa a nízký obsah škrobu a konzervačních látek jsou dalšími položkami na etiketách, na které byste se měli soustředit při výběru mokré stravy.

Kombinace konzervy (či jiné mokré složky, například vývarů) a granulí může tedy být řešením, díky kterému bude pejskovi dopřáno vše, co potřebuje, a zároveň se ušetří páníčkův čas na přípravu jídla. Já sama mám nejvíce právě těch klientů, jejichž pejsci fungují na kombinaci mokré a suché stravy. Je to dlouhodobě udržitelná cesta, a to nejen z časových důvodů, ale také z finančních. Navíc víme, co přesně pejskovi dáváme, ale nemusíme si lámat hlavy s poměry jednotlivých složek – v konzervách je všechno už připraveno tak, aby byl poměr ideální.

Granule mohou být v kombinaci s mokrou stravou využívány i jako pamlsky, pokud se na ně pejsek dá motivovat, a jsou-li to ty za studena lisované granule, pak se dají označit jako kvalitní, přesto cenově dostupné pamlsky.

psi-strava

Slovíčko na závěr

Ano, každý si svého čtyřnohého kamaráda může krmit tím, co uzná za vhodné. Jistě se najdou tací, kteří se mnou nebudou souhlasit a najdou na BARFu či na konzervách nějaká proti. Na druhou stranu je dobré se alespoň zamyslet nad tím, zda v otázce stravy postupujeme správně, stejně jako se zamýšlíme třeba nad výběrem plemene či psí školy.

Pokud byste chtěli s výživou vašeho psíka poradit, neváhejte si se mnou domluvit konzultaci zdarma přes e-mail romana@pejskarina.cz. Každý pejsek je jiný, proto spolu probereme potřeby právě toho vašeho a pokusíme se najít takový způsob stravování, který bude nejvíce vyhovovat právě vám.

Zajímá vás výživa psů? Chcete se dozvědět ještě víc? Mám k dispozici webinář zdarma, ve kterém rozebírám toto téma ještě do větší hloubky. Webinář najdete ZDE.

 

Jakým způsobem krmíte svého pejska vy? Řešíte složení jeho potravy, nebo to pro vás není až tak podstatné? Dejte mi vědět do komentářů.