Potíte se jen při pomyšlení, že máte s vaším pejskem absolvovat návštěvu u veterináře nebo v psím salonu, protože váš pes se prostě nenechá prohlédnout? Vždy to skončí bojem, nasazeným košíkem nebo vykázáním z ordinace?

Tady je návod, jak pejska naučit psí abecedě, neboli manipulaci, která pro vás i pro něj bude příjemná.

Psí abecedu trénuji se svými svěřenci již od štěňátka, ale i pokud máte staršího psa, nic není ztraceno...

U pejska, který nemá spojenou manipulaci se špatným zážitkem, začínám takto:

  • přiblížím ruku k místu, které mu chci prohlížet, např. k uchu
  • pokud je pejsek klidný a nevadí mu to, označím slovně (např. slovem "dobře") nebo kliknutím (pokud používáte klikr), že jeho chování se mi líbí a následně odměním pamlskem
  • ruku dám pryč
  • pokud opakuji a přibližuji se více k danému místu, až jsem schopná se ho i dotknout
  • toto cvičení dělám nejen s ušima, ale i s čumáčkem (postupně se pes naučí ukazovat zuby), packami, ocasem, bříškem, u pejsků s pindíkem
  • cvičení trvá jen pár minut

Tímto cvičením dosáhnu toho, že pes bude na manipulaci připravený a bude ji mít rád. Ideální je psí abecedu cvičit každý den pár minut. Uvidíte, že se vám to zúročí, až budete muset k veterináři, do psího salonu či se vydáte na výstavu. Důležité je mít toto zvládnuté také ve chvíli, pokud by se váš pes zranil a vy mu musíte poranění prohlédnout.

Pokud již pejsek má spojené, že manipulace je nic moc a nelíbí se mu, můžu postupovat podobně, jen více hledím na jeho řeč těla, na signály, že se mu to nelíbí. Ve chvíli, kdy pes začne před naši rukou couvat nebo vyšle jiný signál, že to nezvládá, musíme tento signál vyslyšet a ruku dát okamžitě pryč. Pejsek nám tím říká jasné STOP a pokud ho vyslyšíme, jen tak nám bude při dalším opakování cvičení důvěřovat. Ve chvíli, kdy nám pes říká STOP, ruku stáhneme, vyčkáme, než se pes uklidní a můžeme to zkusit znovu. Určitě v tuto chvíli nezvyšujte nároky na psa - cvičení nedělejte těžší. Je lepší vydržet a cvičit o to více dnů či týdnů, protože důvěra našeho psa a ušetřené nervy při další návštěvě (nejen) u veterináře nám za to stojí.

Přikládám malý videonávod, kde měl pejsek špatnou zkušenost s očními kapkami, a tak se mu manipulace přestala líbit. Na začátku videa při vyšetření očí vidíte správný postup majitelky, dále při vyšetření uší majitelka nečte jasně signály jejího psa - ruku nechává na uchu moc dlouho, pes se kroutí, couvá. Tím majitelce říká STOP, které ona nevyslyšela. Při posledním prohlížení zubů už zase postupuje správně - dbá na signály jejího psa, pokusy nedělá zbytečně dlouhé a psa dobře odměňuje.

Více o výchově a výcviku pejsků pozitivními metodami se dozvíte v online kurzu Psí školka, stačí se přihlásit.