Chůze na prověšeném vodítku

 

Chůze na vodítku může být pro pejska náročnou disciplínou. Pes táhne, aby se co nejrychleji dostal dopředu, protože v dálce vidí psího kamaráda, případně neustále očmuchává trávu, takže ho musíte popohánět. Z procházky vás pak bolí ruka, ve které držíte vodítko a pes je vyřízený, protože celou cestu supěl, nebo za vámi zaostával. Chcete-li si vycházky začít užívat a správně natrénovat chůzi na vodítku, čtěte dál.

 

Nekonečné čekání a jo-jo efekt aneb jak prověšené vodítko neučit

 

K výuce chůze na prověšeném vodítku se dá přistupovat různě. Možná jste se již někdy setkali s metodou zastavení. Když pejsek na vodítku zatáhne, páníček se zastaví a čeká, až se mu jeho chlupáč sám vrátí. Za to jej pochválí, odmění a oba vesele pokračují v chůzi. Teoreticky zní tato metoda logicky a snadně, jenže může mít hned dva nepříjemné efekty.

 

Jedním z nich je ten případ, kdy pejsek zatáhne, vy se zastavíte a čekáte. A čekáte. A čekáte. Pes za vámi zkrátka nepřijde. Začne čmuchat v trávě, štěkat na psa za plotem, zkrátka sám od sebe za vámi nejde a vůbec nepochopí, co po něm chcete. Druhým efektem, kterému s nadsázkou můžeme říkat jo-jo efekt, je situace, která vznikne, když si pejsek myslí, že je odměněn právě za to, že zatáhnul a vrátil sek vám. Když cvik tímto způsobem několikrát provedete, váš mazlíček si pamlsek nespojí s prověšeným vodítkem, ale právě s tím nežádoucím, tedy s taháním. Tím pádem pořád dokola tahá a vrací se za vámi v očekáváním odměny. A nastává onen jo-jo efekt. Výsledkem tedy není prověšené vodítko, nýbrž další tahání.

 

 

V naší sebekontrolní on-line výzvě se mimo jiné zaměřujeme i na toto nežádoucí psí chování. Poradíme a ukážeme, jak má správný nácvik chůze na prověšeném vodítku vypadat. Ale nejen to – zaměřujeme se na více okruhů psího chování, neboť výchova a výcvik není jen o vodítku. Dozvíte se, jak k pejskovi při výcviku přistupovat, jak ho naučit chodit na místečko, jak eliminovat ostatní problémové chování a mnoho dalšího. Přihlásíte-li se navíc pod variantou „cvičící“, budete nám moci zasílat svá videa z tréninků s vaším pejskem, my vám předáme zpětnou vazbu a vy tak budete mnohem rychleji svému cíli – tedy spokojenému pejskovi, který se pozitivní metodou naučil nejen chůzi na prověšeném vodítku, ale také spoustu dalších povelů a psích her, které využijete každý den.