Víte, co rozhoduje o krmení vašeho psa? Jak, kdy a co? To je management krmení.

 

Management krmení. Zní to vědecky, ale jde vlastně jen o to, jak pejska krmit, aby mu to sedělo jak z hlediska zdraví, tak z hlediska tréninku. Spousta lidí vůbec neví, jak pejska nakrmit tak, aby byl sytý, ale zároveň nebyl přežraný. 

Je to hodně důležité téma. Měli bychom totiž vědět, jaké jídlo pejska motivuje (nebo co dalšího našeho pejska motivuje), proč není pro pejska dobré mít plnou misku po celý den… zkrátka, kdy a jak krmit, čím krmit. 

Kromě toho je důležité naučit pejska, aby nám u krmení neskákal až “po hlavě”, tj,  způsobné krmení, eliminovat agresi u misky a podstatné je také vědět, co to je hlídání zdrojů. To všechno se dočtete v následujících řádcích, tak se do toho rovnou pustíme. 

 

#1 Pes zřavý nebo pes hravý?

Co je důležité si uvědomit? Co vašeho pejska motivuje, to znamená, jestli je váš pejsek spíš pes žravý a nebo je váš pejsek spíš pes hravý?! Samozřejmě někdy máme tu skvělou kombinaci, že pejsek je jak žravý, tak hravý, což je úplně nejlepší, protože s takovými pejsky se výborně pracuje. 

Samozřejmě existují i další formy motivace, jako jsou různé sociální odměny a tak dále, ale tím se v tomto článku nebudeme zabývat, o tom najdete více například v článku Odměny a tresty při výchově štěněte: jak na to? a v dalších na blogu pejskarina.cz

Pokud máte pejska ne tak žravého, je možné ho naučit, aby jídlo pro něj motivací bylo. Paradoxně to většinou funguje tak, že když se pejsek o jídlo musí zasloužit, resp. nedostane ho hned jak na zlatém podnose, tak většinou o to víc jídlo chce. Naučit se dá i přepínat mezi jídlem a hračkou, což se v mých online výzvách vždy učíme. A to, ať už máme pejska žravého nebo psa hravého. 

 

#2 Plná miska po celý den… ano nebo ne?

Nechat pejskovi po celý den k dispozici plnou misku nedoporučuji. Jde právě o již zmíněnou motivaci, ale i o zdraví. Pejsek je od přírody lovec, a proč by se potom snažil něco dělat, trénovat a spolupracovat s námi, když ho nemáme jak namotivovat? 

Já doporučuji krmit pejska klidně častěji po menších dávkách a po nějaké době mu misku vzít. Co tím myslím? Nechat misku k dispozici třeba pět minut, aby měl čas si jídlo sníst, ale co nesežere, tak odnést. Zní to drsně? Nebojte, on se nají a vy máte tím pádem možnost potom pejska motivovat i k nějakému tréninku

Pokud by měl misku k dispozici po celý den, tak navíc ztrácíte přehled, jak moc je pejsek sytý. Nemáte kontrolu, kdy a co jí, jak často a tím pádem nevíte, jestli je vůbec dobré ho brát někam ven, nebo s ním cvičit. Jde také o prevenci  zdravotních problémů, protože pokud budete mít pejska s plným žaludkem, tak ho rozhodně nemůžete vzít na běhání či trénink. Hrozí, že by se mu mohlo něco stát, například torze žaludku. 

Pokud máte naopak pejska, který potřebuje jíst, protože nějaké zdravotní problémy má (například zvracení z hladu apod.), tak tam opravdu doporučuji krmit častěji a po malých dávkách. Další varianta je prokrmovat pejska celý den pamlsky a tím nemyslím jenom párek, ale hlavně a převážně zdravější alternativy! Nebo můžete klidně zkrmit i denní dávku ne z misky, ale z ruky během společného cvičení nebo venčení. 

#3 Štěně, dospívající a dospělý pes… to je rozdíl.

Hodně lidi se ptá, jestli při krmení rozlišovat věk psa? Samozřejmě, jiný režim bude mít štěně, dospívající i dospělý pes. Já doporučuji štěňátka krmit třikrát až čtyřikrát denně zhruba do zhruba půl roku věku. I když i tady zase záleží individuálně na každém pejskovi. Potom pejsek začne dospívat a přechází na krmení dvakrát denně

U dospělého psa je to různé. Může být krmený jen jednou, ale i dvakrát denně, záleží na tom, jak vám to vyhovuje. Pokud odcházíte například ráno do práce a pejsek má třeba dopoledne stejně klid, tak vůbec není od věci ho ráno nakrmit. On během doby, co jste pryč vytráví, a pak až přijdete, můžete vyrazit venčit či trénovat. 

 

#4 Jaké pamlsky a pamlskování během dne.

doporučuji kvalitní pamlsky a co nejvíc přírodní cestu. Čím víc jsou pamlsky barevné a mají různé tvary, tak tím méně jsou zdravé. Můžete pamlskovat tím, na co je pejsek zvyklý, tj. granulemi nebo masem, které dostává i do misky, nebo pamlsky, které jsou víc voňavé či smradlavé (to je věc pohledu smile ). 

Pokud vám pejsek akceptuje jako motivaci granule, na které je běžně zvyklý, tak využívat ty. Pokud vám na ně venku nereaguje, tak doporučuji jít cestou syrového masa, nebo i klidně kousků masa vařeného. Zatímco vařené maso není úplně vhodné na běžné krmení, na pamlskování vůbec nevadí. Existují také různé konzervy, lisované granule nebo zdravé varianty pamlsků, ve kterých není nic moc jiného než maso, které je slisované do nějakého tvaru. 

Základní pravidlo: pokud s pejskem pracujete v průběhu dne, klidně pamlskujte. Když víte, že pamlskujete hodně, uberte pejskovi z denní dávky krmení.

 

#5 Tloustnutí u psů, jak tomu předejít?

S předchozím bodem souvisí i problematika tloustnutí pejsků. Stejně jako u lidí, tak i každý pejsek je jiný a má jinou konstituci, metabolismus a spalování. Můžu mít dva psy stejného plemene i věku, ale jeden bude hodně hubený a druhý bude tloustnout. 

Proto podle toho musím uzpůsobit výběr pamlsků, velikost denní dávky jídla  a klidně krmit jenom v jedné krmné dávce. Spousta lidí se tomu brání, ale pokud máte pejska, se kterým potřebujete víc cvičit a zároveň má pejsek sklony k tloustnutí, tak potom doporučuji klidně zkrmit jeho denní dávku z pamlskovníku během cvičení, nebo venčení. A to i v případě, že krmíte syrovým masem. Existují samozřejmě i alternativy, ale pokud to nevadí vám, tak si do pamlskovníku klidně vemte i maso syrové, i pamlskovník se dá vyprat wink.

#6 Čím vůbec krmit?

Zase záleží, co vyhovuje vám a hlavně vašemu pejskovi, to je nejdůležitější. Většina lidí zkrmí denní dávku v granulích. To znamená, vyberou si nějaké granule, nebo jdou třeba už od chovatele s jednou konkrétní značkou. Ne vždy je to ale ta nejlepší varianta. 

Pak samozřejmě tady máme teď hodně moderní BARF, což je krmení syrovým masem, nebo přirozenou stravou. Za mě nejlepší volba. Ale má to i svá úskalí. Hodně lidí neumí v tomto případě namíchat krmení tak, aby měl pejsek dostatek minerálů, vitamínů, zkrátka, všeho, co potřebuje. Úplně nejjednodušší je zajít s pejskem na krev, ze které vám laboratoř zjistí hodnoty a vy víte, jestli má pejsek všeho dost. 

Další variantou je kombinovat granule s BARFem. V tomto případě bych volila lisované granule, protože jsou zpracovávány za studena, takže se z nich neztrácí důležité živiny a jde vlastně o takový suchý BARF. Kombinovat klasické granule s barfem se obecně nedoporučuje, protože se granule tráví jinak dlouhou dobu než BARF, a to potom dělá v žaludku neplechu. Samozřejmě, pokud pejskovi sedí kombinace klasických granulí a BARFu, tak to nevadí, je to možné.

Jestliže se nechcete zabývat BARFem, nebo si nejste jistí, tak pro vás může být variantou tak zvaný suchý BARF.

A protože hodně lidí se mě ptá, čím mají krmit, začala jsem se v této oblasti poslední dobou více vzdělávat. Připravila jsem pro vás ve spolupráci s Renatou Hofmann dokonce na toto téma webinář zdarma - Strava a její význam pro naše psí parťáky. Jsem tedy k dispozici i v tomto směru, jsem schopná poradit odzkoušené věci, které se osvědčily mně a mým klientům. Stačí mi napsat, nebo se zaregistrovat na webinář, nebo se přihlásit do některého z mých online kurzů.

 

#7 Způsobné krmení, aneb konec skákání po misce.

Jak nacvičit, aby vám pejsek u jídla neskákal až po hlavě? Já to řeším cvičením Kontrola na jídlo a Kontrola na misku. O co jde? Cvičení Kontrola na misku znamená, že pejskovi pokládám misku pomaličku na zem. Ve chvíli, kdy mi po misce začne skákat, tak ji zase začnu nadzvedávat nahoru. Pejsek se tím učí i sebekontrolu, protože se naučí, že jídlo dostane až ve chvíli, kdy dělá něco dobře, tj. když způsobně sedí, nebo stojí, nebo prostě neskáče. Jakmile je v klidu, misku položím a dám povel k jídlu. Když vydržíte toto cvičení dělat pár dní, pejsek se to velmi rychle naučí. 

Kontrola na jídlo. V rámci tohto cvičení se pejsek učí, že se nemá dobývat na jídlo z ruky, ale vzít si až na povel. Učí se tím opět i začátek sebekontroly, aby sám sebe trošku ovládal, což mu hrozně pomůže i v běžném životě. Pochopí jakými mechanismy uklidnit své emoce, své nadšení. A když se vám pak stane v životě nějaká situace, kdy se váš pejsek musí rozhodnout, tak se většinou rozhodne správně. Suma sumárum, nejen, že se pejsek naučí trošku chovat způsobně, ale bude vás i lépe poslouchal. 

Tato i další cvičení děláme hodně v rámci sebekontrolní online výzvy, ve školce pro štěňátka a pochopitelně také pokud chodíte ke mně na cvičák.

#8 Eliminace agrese u misky, věda? Ne, je to jednoduché.

Pejsek na jídlo potřebuje klid, tak mu ho dopřejme. Hodně lidí si stěžuje, že na ně pejsek vrčí, když mu dávají  jídlo, nebo když jsou u jeho misky. Je-li to i váš problém, tak vězte, že je to většinou prostě tím, že mu do jídla zasahujete a nerespektujete jeho prostor. Chápu, že je někdy těžké si to uvědomit. Samozřejmě, nikdo nechceme, aby na nás pes vrčel, ale úplně nejjednodušší řešení je prostě nechat ho v klidu. 

Když už ten problém máte, tak je dobré pejskovi do misky jídlo přidávat a nebrat. To znamená, sednout si kousek od něj, snažit se být úplně v klidu, protože samozřejmě naše vnitřní nastavení je taky hodně důležité a jídlo mu do misky přidávat. Přidávat, nechat ho v klidu najíst a odejít. 

Stejně tak je dobré naučit pejska, kde je jeho bezpečné místo, kam bude chodit rád. Je to nějaké uzavřené místečko, kam pejska můžu případně poslat. Já doporučuji nějakou přepravku, kennelku, nebo kotec. Prostě místo, kam si pejsek může zalézt a má tam klid. 

Je to zvlášť dobré, když máte třeba doma děti, protože pejsek ví, že tam si od nich odpočine. Hodí se to rovněž při cestování a spoustě dalších situací. Má-li pejsek své bezpečné místo, klidně si vezměte jeho misku tam a dávejte mu jídlo na tom jeho bezpečném místečku a nechte ho si to tam v klidu sníst. K tomuto tématu máme na blogu článek “Klec za trest? Klec jako pomocník”, ve kterém se dočtete další detaily.

U jídel, které pejskovi chceme dávat třeba na okus, například kosti, tak je důležité velmi dobře nacvičit povel “pusť”, aby až mu to budete chtít posléze vzít, tak aby byl schopný vám to dát. Povel “pusť” nacvičují úplně se vším, co pejsek někdy sebere do tlamy, a to už od štěňátka. 

Tomuto cvičení já říkám “Hamej a dej”. Pokud to chcete nacvičovat opravdu pečlivě, tak pejskovi dám něco, co je pro něj málo zajímavé, například kůrku chleba a ještě než to vezme do tlamičky, hned mu řeknu “pusť” a vyměním mu to třeba za kousek masa. Pejsek se postupně naučí, že vždycky, když mu řeknete “pusť”, tak zareaguje a podá vám to (hračky, jídlo, cokoliv), co má zrovna v tlamě. Potom to funguje i na dálku, protože ví, že u vás má vždycky něco lepšího. 

 

#9 Hlídání zdrojů

Hlídání zdrojů souvisí s agresí u misky. Potrava je pro pejsky zdroj obživy, přežití a někteří pejsci mají tento pud sebezáchovy ještě trošku v sobě, a proto si mají tendenci hlídat svou misku na jídlo před lidmi nebo i před jinými psy. 

Co s tím dělat? Trénovat prevenci agrese a způsobné krmení. To znamená přidávat postupně do misky, dávat misku pomalinku dolů, když mi pejsek vyskočí, tak zase ji zvedám nahoru. Pokud mám toto natrénováno, je pejsek u misky daleko víc v pohodě, protože ví, co přesně bude následovat, má v tom jasno. 

Další věc, na kterou je důležité dbát, je nenechat, aby se okolo pejska v době krmení ochomýtaly děti, či jiní psi. Je to taková prevence, protože pokud bude mít pejsek na jídlo klid, nezačne si misku hlídat. 

O hlídání zdrojů existuje i knížka, jmenuje se “To je moje”. Vřele vám doporučuji si ji přečíst, je to docela zajímavé čtení. 

 

Pokud byste po přečtení článku měli pocit, že byste se svým pejskem potřebovali natrénovat některé výše uvedené věci, tak mám otevřený online kurz Psí školka. V rámci tohoto kurzu řešíme základy výchovy a výcviku. 

Pokud by vás zajímala více sebekontrola, jak jsem o ní mluvila v předchozích řádcích, tak se přihlaste do Sebekontrolní online výzvy. Otevírám ji sice jenom párkrát za rok, ale stojí za to, tak sledujte aktuální dění na Facebooku, ať nepromeškáte nejbližší příležitost. 

A pokud byste chtěli poradit víc ohledně krmení, tréninku nebo čehokoliv dalšího, můžeme se domluvit také individuálně, tak se neváhejte zdarma zaregistrovat na náš webinář Strava a její význam pro naše psí parťáky, nebo se rovnou ozvat.

zdar#8 Eliminace agrese u misky, věda? Ne, je to jednoduché.

Pejsek na jídlo potřebuje klid, tak mu ho dopřejme. Hodně lidí si stěžuje, že na ně pejsek vrčí, když mu dávají  jídlo, nebo když jsou u jeho misky. Je-li to i váš problém, tak vězte, že je to většinou prostě tím, že mu do jídla zasahujete a nerespektujete jeho prostor. Chápu, že je někdy těžké si to uvědomit. Samozřejmě, nikdo nechceme, aby na nás pes vrčel, ale úplně nejjednodušší řešení je prostě nechat ho v klidu. 

Když už ten problém máte, tak je dobré pejskovi do misky jídlo přidávat a nebrat. To znamená, sednout si kousek od něj, snažit se být úplně v klidu, protože samozřejmě naše vnitřní nastavení je taky hodně důležité a jídlo mu do misky přidávat. Přidávat, nechat ho v klidu najíst a odejít. 

Stejně tak je dobré naučit pejska, kde je jeho bezpečné místo, kam bude chodit rád. Je to nějaké uzavřené místečko, kam pejska můžu případně poslat. Já doporučuji nějakou přepravku, kennelku, nebo kotec. Prostě místo, kam si pejsek může zalézt a má tam klid. 

Je to zvlášť dobré, když máte třeba doma děti, protože pejsek ví, že tam si od nich odpočine. Hodí se to rovněž při cestování a spoustě dalších situací. Má-li pejsek své bezpečné místo, klidně si vezměte jeho misku tam a dávejte mu jídlo na tom jeho bezpečném místečku a nechte ho si to tam v klidu sníst. K tomuto tématu máme na blogu článek “Klec za trest? Klec jako pomocník”, ve kterém se dočtete další detaily.

U jídel, které pejskovi chceme dávat třeba na okus, například kosti, tak je důležité velmi dobře nacvičit povel “pusť”, aby až mu to budete chtít posléze vzít, tak aby byl schopný vám to dát. Povel “pusť” nacvičují úplně se vším, co pejsek někdy sebere do tlamy, a to už od štěňátka. 

Tomuto cvičení já říkám “Hamej a dej”. Pokud to chcete nacvičovat opravdu pečlivě, tak pejskovi dám něco, co je pro něj málo zajímavé, například kůrku chleba a ještě než to vezme do tlamičky, hned mu řeknu “pusť” a vyměním mu to třeba za kousek masa. Pejsek se postupně naučí, že vždycky, když mu řeknete “pusť”, tak zareaguje a podá vám to (hračky, jídlo, cokoliv), co má zrovna v tlamě. Potom to funguje i na dálku, protože ví, že u vás má vždycky něco lepšího. 

 

#9 Hlídání zdrojů

Hlídání zdrojů souvisí s agresí u misky. Potrava je pro pejsky zdroj obživy, přežití a někteří pejsci mají tento pud sebezáchovy ještě trošku v sobě, a proto si mají tendenci hlídat svou misku na jídlo před lidmi nebo i před jinými psy. 

Co s tím dělat? Trénovat prevenci agrese a způsobné krmení. To znamená přidávat postupně do misky, dávat misku pomalinku dolů, když mi pejsek vyskočí, tak zase ji zvedám nahoru. Pokud mám toto natrénováno, je pejsek u misky daleko víc v pohodě, protože ví, co přesně bude následovat, má v tom jasno. 

Další věc, na kterou je důležité dbát, je nenechat, aby se okolo pejska v době krmení ochomýtaly děti, či jiní psi. Je to taková prevence, protože pokud bude mít pejsek na jídlo klid, nezačne si misku hlídat. 

O hlídání zdrojů existuje i knížka, jmenuje se “To je moje”. Vřele vám doporučuji si ji přečíst, je to docela zajímavé čtení. 

 

Pokud byste po přečtení článku měli pocit, že byste se svým pejskem potřebovali natrénovat některé výše uvedené věci, tak mám otevřený online kurz Psí školka. V rámci tohoto kurzu řešíme základy výchovy a výcviku. 

Pokud by vás zajímala více sebekontrola, jak jsem o ní mluvila v předchozích řádcích, tak se přihlaste do Sebekontrolní online výzvy. Otevírám ji sice jenom párkrát za rok, ale stojí za to, tak sledujte aktuální dění na Facebooku, ať nepromeškáte nejbližší příležitost. 

A pokud byste chtěli poradit víc ohledně krmení, tréninku nebo čehokoliv dalšího, můžeme se domluvit také individuálně, tak se neváhejte zdarma zaregistrovat na náš webinář Strava a její význam pro naše psí parťáky, nebo se rovnou ozvat.