Proč je odpočinek tak důležitý?

 

Relaxace, odpočinek a spánek jsou důležité faktory naší existence, protože posilují imunitu, pomáhají tělu i duši regenerovat a zkvalitňují nám život. A u pejsků to platí zrovna tak! Ať už se jedná o malé štěně či psího dědečka, zvířata zkrátka také potřebují odpočívat. Během spánku či klidového režimu vstřebají předchozí zážitky a načerpají nové síly na procházku či trénink.

 

Odpočinek je důležitý i z toho důvodu, že ne vždy máme čas či možnost se psovi věnovat. Někdy musíme pracovat na počítači, jindy jsme nemocní a na dlouhou procházku nemáme sílu, nebo se stane, že se zdržíme na schůzce déle, než jsme předpokládali. To všechno jsou běžné denní situace, ke kterým během soužití s vaším čtyřnohým miláčkem pravděpodobně dojde, a je potřeba, aby pes věděl, co má dělat, když nastane něco neočekávatelného, protože když tyto návyky netrénujeme, může to vést až k problémovému chování, jako je cupování bot, nekonečné štěkání či škrábání na dveře. 

 

V neposlední řadě se pejsek během tréninku odpočinku naučí také to, že iniciativa k aktivitě by měla vycházet od páníčka, a pokud páníček zrovna nemá čas či náladu, musí se pejsek zkrátka zabavit sám. 

Můj pes odpočívat nechce - co s tím?

 

Máte doma hyperaktivního chlupáče, který si za celý den nelehne? Unavuje vás už jeho věčné naléhání a vyzývání ke hře? Nevíte, co s tím? Neklesejte na mysli! Odpočinek, stejně jako klidná chůze na vodítku či přivolání, je něco, co pejska můžete pomocí tréninku naučit.

 

Kdy a jak začít? Nejlépe hned a pozitivně!

 

Nejlepší je začít hned od prvního dne. Ať už jste si právě přivezli malého dvouměsíčního chundeláče z nějaké chovatelské stanice, či jste se rozhodli pro adopci staršího psa, vyplatí se s tréninkem odpočinku začít co nejdříve. Nevadí, že v případě adopce má pejsek již nějaké návyky z předchozího domova. Nevadí, že štěňátko má v jednu chvíli přehršel energie, dovádí, a v dalším momentě odpadne u okusování hračky. Uvidíte, že při dodržení postupů správného pozitivního tréninku se hravě naučí, jak odpočívat

 

Jděte na to pomalu. Vyberte pro pejska místečko, kde mu bude dobře, které je na vhodném místě a kde bude mít váš mazlíček klid. Může to být pelíšek či klec, důležité ale je, aby pes věděl, že na místo se nechodí za trest. Toho dosáhneme postupným tréninkem. V tom vám může mimo jiné pomoci také klikr

Nejprve odměňujeme jakýkoliv pejskův zájem o klec či pelech. Jakmile se na své budoucí místečko podívá, dostane pamlsek. Přijde blíže? Výborně! Očuchává-li se zájmem mřížky klece či deku v pelíšku, nešetřete s pochvalou. Nebojte se projevit nadšení nad tím, když si sám vleze dovnitř. Právě vaše reakce mu totiž pomáhá poznat, co je správné a žádoucí. Jakmile je pejsek v kleci, leží a je v klidu, můžeme zkusit zavřít dvířka a vhodnou reakci psa odměnit. Postupně prodlužujeme dobu, kdy je pejsek zavřený, až dosáhneme toho, že na místečko bude chodit sám od sebe a rád.

 

Další pomocníci při učení odpočinku a ke zklidnění psa

 

  • hračky na kousání, kost na okus
  • čuchací koberečky, lízací podložky
  • bylinky

 

Učení na místečko a trénink odpočinku se sice zdánlivě týkají jen jednoho aspektu psího života, ale ve skutečnosti všechno souvisí se vším. K tréninku je třeba přistupovat komplexně. Pokud budete s pejskem například trénovat sebekontrolu u misky, je pak větší šance, že vám venku nesežere nějaký hnus. Když ho naučíte na kontrolované zastavení, dost možná tím předejdete situaci, kdy se váš pejsek rozběhne za srnou a zmizí v dáli. A když se budete dostatečně věnovat tréninku na místečko, pravděpodobně eliminujete problémové chování a budete mít pod střechou odpočatého a šťastného parťáka. Další tipy, hry a aktivity pro zlepšení kvality vašeho života s pejskem najdete také v naší sebekontrolní on-line výzvě.