Sebekontrola

 

Hladový pejsek upírá oči na páníčka, který mu nese plnou misku, v klidu sedí a čeká, až dostane příslušný pokyn, a teprve poté se pustí do jídla. Nervózní pes si jde sám od sebe zalézt do klece či na své místečko, aby si odpočinul od rušivých elementů. Čtyřnohý milovník lovu vystartuje za zvěří, ale stačí jediné slovo od páníčka a lehne si do trávy, jako kdyby žádná srna ani zajíc neexistovali. Zní vám to jako utopie? Nemusí být! Těchto cílů můžete dosáhnout i vy a váš mazlíček. Jak? Sebekontrolou.

 

Co to vlastně sebekontrola je?

 

Sebekontrola je způsob chování, kterému lze pejska určitým způsobem naučit. Je to takové chování, které si váš pes dobrovolně vybere, protože ví, že za něj bude odměněn. Ví, že se mu vyplatí raději vyčkat na pamlsek od páníčka, než se bezhlavě vrhnout na jakýsi humus pohozený u popelnic. Ví, že nejlepší odměnu vždycky dostane právě u vás. Vy nezakazujete. Netrestáte. Odměňujete chování, které je pro vás žádoucí, a to úplně stačí, aby zvíře pochopilo, co má dělat nejen na tréninku, ale i v přírodě, ve městě či doma. Pejsek pak už jen opakuje naučený mechanismus.

Odměňování psa

Začněte zlehka a co nejdříve

 

K dokonalé sebekontrole samozřejmě nedojdeme za den či dva. Začínáme malými krůčky a nejlépe již od štěněte. Dobrým způsobem, jak pejskovi vštípit základy sebekontroly, je začít na tom nejlákavějším, co pejsek v prvních dnech doma má – tedy na jídle. Protože štěňata dostávají najíst i několikrát denně, je velká pravděpodobnost, že metodu sebekontroly u jídla pochopí velice rychle a skutečně již za pár dní vydrží čekat a začnou jíst až poté, co dostanou pokyn. Podařilo se? Váš pejsek to již umí? Skvělá práce, základ máte za sebou!

Chcete-li sebekontrolu přenést i do dalších oblastí vašeho soužití se psem, a já to jen doporučuji, můžete to zkoušet v různých situacích. Co takhle naučit pejska na bezpečné místečko? Nebo vám dělá problém chůze na vodítku? Nebo vám vadí, že váš miláček skáče na návštěvy?

Uvidíte, že jakmile budete cvičit postupně a důsledně, nejen vy, ale i pejsek si budete jistější v tom, co děláte, a každý další krok bude o něco snadnější než ten předchozí. Při vytrvání se můžete dopracovat i tak daleko, že pejsek zvládne nevzrušeně ležet na zemi, a přitom kolem mohou padat trakaře. A to vše pozitivními metodami a pomocí promyšlených her