Metoda kontrolovaného zastavení

Trénujete se svým pejskem přivolání, ale jeho více zajímají ostatní psi? Nebo se vám daří při tréninku, ale v praxi se v okolí různých pachů váš psí miláček hůře soustředí? Trnete hrůzou pokaždé, když pejska pouštíte z vodítka, protože máte strach, že vyrazí za zvěří? Pachy, zvuky, zajímaví čtyřnozí přátelé, cizí lidé, rušivé prostředí…

Venku je toho tolik, co může vašeho pejska rozptýlit. Stává se tak, že i perfektně nacvičené přivolání mnohdy nestačí. Pes je předmětem svého zájmu natolik zaujatý, že záhy zapomene na hodiny strávené tréninkem a vrhne se za dobrodružstvím. A vy se ho zoufale snažíte přivolat a divíte se, proč vaše obvyklá metoda nefunguje. Poznáváte v tomto scénáři sebe a svého psího parťáka? Vyzkoušejte metodu kontrolovaného zastavení.

V našem webináři zdarma s názvem 3 nezbytné kroky k perfektnímu přivolání jsme se již dříve zaměřili na rychlé a účinné přivolání. V Přivolávačské on-line výzvě jsme zase rozebrali různé hry, které jsou rychlým a efektivním pomocníkem při snaze naučit pejska správnému chování. Co ale dělat, když ani tyto metody na našeho zvířecího kamaráda neplatí? Řešením může být metoda kontrolovaného zastavení.

Kompromisem k žádoucímu chování

Největší výhodou, kterou v této metodě spatřuji nejen já, ale také desítky mých klientů, se kterými jsme tuto techniku trénovali, je to, že pejsek při plnění povelu nemusí spustit předmět svého zájmu z očí. Zastaví, sedne si, případně si lehne a stále může pozorovat to, za čím se vydal. Nesnažíme se tedy obrátit jeho pozornost za každou cenu na sebe.

Někdy je to pro pejsky neuvěřitelně těžké, když je přemohou instinkty a vydají se na lov králíka či srnky. S očima upřenýma na svou kořist se vyřítí vpřed a hnáni silnými pudy neuposlechnou páníčkovo volání. Metoda kontrolovaného zastavení je ale kompromis – váš mazlík se nemusí přestat o lákavý objekt zajímat, nemusí se na vás otáčet a ztratit definitivně přehled o tom, do jaké nory zajíc skočil či za kterým keřem srnka zmizela. Dále věc či zvíře pozoruje, ale v klidu. Vsedě či vleže. Pozoruje a čeká, až za ním přijdete a řeknete mu další povel. 

Pozitivní elektrický obojek, jak této technice s nadsázkou říkám, je metoda, která eliminuje spoustu obtíží. Díky trénování a procvičování kontrolovaného zastavení předejdete různým problémům a jistě pro ni najdete využití v různorodých situacích.

Chcete-li se zařadit mezi páníčky, kteří si kontrolované zastavení nemohou vynachválit, vyzkoušejte náš webinář, nebo rovnou Sebekontrolní online výzvu, kde vše řešíme komplexně. Již po několika trénincích budete znatelně klidnější, když pejska pustíte z vodítka. Sebezajímavější objekt a sebelákavější pachy, které by pejska mohly dostat z vašeho dohledu, už pro vás nebudou noční můrou.