Co je to socializace a jak často ji praktikovat?

Socializace. Všude se o ní píše. Říká se, jak je důležitá a že ji nesmíme podcenit. Co to ale vlastně je? Zjednodušeně se jedná o zvykání na podněty a situace, o nichž víme, že jim bude pejsek v budoucím životě vystaven, ať už se jedná o potkávání cizích lidí či psů nebo třeba cestování tramvají. Postupnými krůčky bychom měli pejska učit zvládat různé situace a navykat ho na okolí. Četnost tréninků socializace záleží na povaze pejska a časových možnostech páníčka, obecně je ale lepší cvičit spíše méně a častěji, aby pejsek nebyl přehlcen.

Stejně jako lidé, tak i psi prochází ve svém životě různými situacemi, může se tedy stát, že věc, která našemu čtyřnohému parťákovi před týdnem nečinila žádné problémy, ho bude najednou stresovat. U pejska může nastat strachové období a začne se bát věcí, které dřív neřešil. V takovou chvíli bychom jako páníčci měli dbát na pejskovu pozitivní zkušenost s podněty a plně se přizpůsobit tomu, co náš mazlíček zrovna potřebuje.

Strachové období - co dělat, když nastane?

Dobrým pomocníkem při strachovém období může být obyčejná deka, kterou má pejsek například v pelíšku. Pokud svého psího parťáka zvykáte na bezpečné místečko, není nic jednoduššího, než mu s sebou na výlet vzít součást toho, co už tak dobře zná. Deku mu potom můžete rozložit třeba pod stolem v restauraci a dát mu tak najevo, že teď je čas odpočívat, nebo mu můžete nabídnout jinou zábavu – čmuchací kobereček, hračku apod.

 

Je-li vaší prioritou trénovat potkávání s cizími psy, můžete to cvičit téměř na každé procházce. Pokud bydlíte ve městě, tím lépe. Nejlepší je, pokud se váš pejsek může seznamovat s již dospělými psy. Ti už jsou většinou klidnější, vyrovnanější a socializovanější a zároveň mohou vašemu mazlíčkovi ukázat ten správný „psí jazyk“. Pokud je vaše štěňátko při hraní příliš úporné nebo při očuchávání až moc dotěrné, dospělý pes už obvykle ví, jak mu vytyčit hranice. Zavrčí, ožene se a naznačí tak vašemu prckovi, že ne každé chování je dovoleno.

Co ale dělat v případě, že je to naopak? Váš pejsek je klidný, vyrovnaný, ale zničehonic se z otevřené branky nebo zpoza rohu vyřítí cizí příliš horlivý pes. V tomto případě máte několik možností, jak situaci řešit. Je důležité číst v reakcích vašeho pejska. Klopí uši, couvá, kňučí…? Dejte mu najevo, že o jeho pocitech víte a jste tu pro něj. Můžete také pejska naučit únikovým strategiím pomocí různých her, díky kterým ho vmanipulujete za vás, případně mezi vaše rozkročené nohy. Pejsek tak má pocit bezpečí, je schovaný, ale zároveň mu nechybí výhled na celou situaci.

Velice důležitá je také práce sama se sebou. Pokud náš mazlíček vycítí, že jsme nervózní, znejistí také. Nabyde pocitu, že se asi něco děje, a může se u něj projevit potřeba situaci řešit. Jak se chovat v takových chvílích a jak případně řešit další problémy spojené s potkáváním cizích psů? Všechno podstatné jsme shrnuli v našem webináři Jak v klidu potkávat cizí psy. A máte-li problém s odvoláním od cizích psů, případně od zvěře, pachů a dalších rušivek, mrkněte se na naši Přivolávačskou výzvu, která v tomto ohledu pomohla již stovkám pejsků a jejich páníčků.

Socializujete vašeho pejska? Klidně nám o tom napište do naší Facebookové skupiny