„Psí oči“ jsou termín, který znají nejen majitelé pejsků. Roztomilý pohled vzbuzující soucit umí vykouzlit snad každé štěně. Pokud pejsek spořádaně sedí vedle stolu, na kterém se podává jídlo, nejspíš nás to až tolik neobtěžuje. Problém nastává ve chvíli, kdy se náš chlupáč předními packami drze opře o stůl a svým nenechavým čumákem slídí po něčem na zub. A když to najde, neváhá a s chutí to zhltne.

Loudění u štěněte

Máte-li štěňátko, které teprve objevuje svět, možná zatím neví, že se na tom velkém stole odehrává něco vzrušujícího. Přes den pospává, hraje si s hračkou, mazlí se, vy máte spoustu práce s častým venčením a prevencí loužiček a ani vás nenapadne, že byste se mohli zaměřit i na prevenci loudění. Vždyť váš pes přece neloudí… Jenže co není, může být, a i ten nejméně bystrý pes jednoho dne pochopí, o co tu jde.

Pokud máte kromě psího kamaráda i malé děti, tím spíš je potřeba zaměřit svou pozornost na chování psa během stolování či v případě, že někdo v místnosti jí. Taková svačinka nejspíš málokdy probíhá u stolu. Malé dítě s rohlíkem v ruce rádo pobíhá, skotačí, neposedí, a dráždí tak pejska, který neváhá a pokouší se kousek té lákavé dobroty ulovit pro sebe, případně se dítě rovnou rozhodne, že pejska nakrmí a hází mu dobroty, jak se mu zlíbí. To jsou všechno situace, které můžou komplikovat práci s pejskem, ale při troše trpělivosti a důslednosti se i v takových podmínkách může pejsek naučit, že loudit a krást jídlo nemá.

Již od prvního dne, kdy máte doma malé štěně, případně adoptovaného staršího pejska, můžete začít trénovat kontrolu u misky. Tato technika je jednoduchá a efektivní – váš čtyřnohý parťák velice rychle pochopí, co se po něm chce. Pejsek se naučí, že má být při podávání krmení v klidu, neskákat na vás, neštěkat a čekat, až ho vy sami pobídnete k jídlu. Můžete vyzkoušet i hry spojené s kontrolou u jídla, například aktivitu s názvem „it’s your choice“.  Pejskovi tak ukážete další situaci, ve které se mu vyplatí být trpělivým.

 

Je ale třeba myslet na to, že pejsci umí být vychytralí a časem poznají, kdy se jedná o cvičení, tím pádem se chovají ukázkově, protože mají v hlavě, že teď probíhá trénink a páníček má u sebe pamlsky, ale když odejdeme z místnosti, sebekontrola je fuč a pes se klidně vydá prozkoumat stůl či kuchyňskou linku, což my ale už nevidíme. Získáme tak pocit, že má pes kontrolu u jídla perfektně naučenou, a potom jsme v údivu, když se náš psí parťák venku vrhne na nějaký pohozený hnus. Jaké techniky tedy vyzkoušet? Na toto téma máme dokonce celý webinář, tak neváhejte a podívejte se na něj!

Běž na místo!

Jistě vás napadá, že psa prostě a jednoduše odešlete při nežádoucím chování na místo. To může být řešením, ale doporučuji to až v případě, že si je váš chlupáč svým pelíškem jistý a bere jej jako bezpečné místo, ne vězení, do kterého musí jít za trest. Nejprve tedy pejska zvykejte na pelíšek či klec, naučte jej, že je to prostředí, kde se nemusí ničeho bát a uvidíte, že tam časem bude chodit sám od sebe a rád. Když toto zvládnete, máte velmi dobrý základ pro odvelení pejska na místečko. Časem se dá naučit spousta možností – pejsek zaslechne cinkání talířů a automaticky sám od sebe odejde do pelíšku, případně si najde hračku a začne si hrát.

Máte-li doma adoptovaného pejska, který již má z předchozího domova či z útulku určité návyky a vy nevíte, jak ho nežádoucí chování odnaučit, jděte na to jednoduše. Ze začátku doporučuji odměnit chlupáče pokaždé, když projde kolem stolu a je v klidu, případně má všechny čtyři packy na zemi. Stačí toto párkrát zopakovat a pes si uvědomí, za co je chválen. Zjistí, že je pro něj výhodnější klidně vyčkávat, než si namáhavě vyskočit na stůl a hledat nějakou dobrotu. Cvičení můžete postupně znesnadňovat, dokud nedosáhnete vámi požadovaného výsledku.

Základní kroky k prevenci loudění tedy jsou:

Odměňovat za žádoucí chování. Je vždycky snazší řešit prevenci než rozběhnutý problém. Proto pejska chvalte za to, co dle vás dělá dobře – je vedle stolu a nevšímá si jídla na něm, má všechny čtyři packy na zemi, sám od sebe odejde na místečko…

Mít kontrolu v odměňování. Mějte pamlsky uložené na místě, kam pro ně můžete kdykoliv sáhnout a kde budou pořád po ruce. Naučte dítě, že má odměňovat pamlskem, nikoliv tím, co zrovna ono samo baští.

Učit kontrolu s jídlem. Využijte her a různorodých aktivit, díky kterým se pes naučí počkat na povel k jídlu.

Jako pejskaři víme, že není jednoduché vydržet loudivý pohled psích očí. Přejeme vám, ať to s pomocí našich rad zvládnete a vašemu chlupáčovi odoláte a naučíte ho sebekontrole a trpělivosti. Pac na to!