Netrapte se nikdy víc, pozornost je správnej klíč

Dneska si řekneme něco o pozornosti a o tom, proč se bez ní jednoduše nemůžete pohnout v tréninku vašeho pejska z místa. Pokud máte pocit, že se váš pejsek nesoustředí, nenabízí oční kontakt a třeba vás i tak trochu ignoruje, jste tu rozhodně správně :-). Dobře natrénovaná pozornost vám usnadní všechny povely a to především přivolání, se kterým se pere většina páníčků.

 A proč považuji pozornost za tak důležitou? Je to jednoduché - pokud vás pejsek nevnímá, jednoduše nezaregistruje, že po něm něco chcete. Ale nebojte se, pozornost se dá vytrénovat a v tomto článku si popíšeme pár jednoduchých cvičení, jak na to. Nečekejte ale instantní návod, naučení pozornosti je vývoj a každý pejsek reaguje jinak. 

Začneme reakcí na jméno. Ať už trénujete štěně nebo dospělého pejska, přesvědčte se, že pejsek reaguje na vaše jméno. Pokud na něj zavoláte, pejsek by se měl otočit a koukat na vás. Reakci na jméno bychom měli trénovat hned od štěňátka. Ptáte se jak? Zavoláme na pejska a odměníme ho hned, jak se otočí a podívá se na nás. Nemusí ani přiběhnout, opravdu stačí jen pohled. Postupně prodlužujte vzdálenost a stěžujte prostředí, ve kterém trénujete. Pokud používáte klikr, klikejte :-). Tímto jednoduchým cvičením si prošlapete cestu k mnoha jiným obtížnějším povelům. 

Další cvičení napomáhající udržet pozornost pejska je nose touch.  Cvičení můžeme popsat jednoduše jako dotyk pejskova nosu o vaší ruku. Skvěle se hodí ve chvíli, kdy pozornost pejska ztrácíte a potřebujete ji dostat zpátky. Nose touch se cvičí jednoduše zvlášť proto, že tento kontaktní cvik má většina pejsků vyloženě ráda.

Začneme tím, že pejskovi ukážeme ruku a počkáme na jeho reakci. Obvykle se psi na ruku podívají, protože jsou zvyklí, že obvykle ruka svírá pamlsek. Pokud používáte kliker, tak v momentě, kdy se pes podívá nebo čuchne, klikněte a označte tak správnou reakci a na ruku položte pamlsek. Více se dozvíte taky ve webináři zdarma "Jak neudělat 3 zásadní chyby při výchově štěněte". A pokud se toto chcete naučit správně, mrkněte, jak to učím v Sebekontrolní online výzvě.

 

Nenabízí vám pejsek oční kontakt? I to se dá nacvičit. 

 

 Často se mi stává, že páníčci neví, že pejsek by měl sám nabízet oční kontakt. Přitom právě to je jedna z důležitých pomůcek k tomu, aby se váš trénink a společně trávený čas dobře dařil. Tím, že vás pejsek čas od času “kontaktuje” pohledem právě znamená, že udržuje pozornost. Pokud si vás takto hlídá a kontroluje, znamená to připravenost k akci.

Při tréninku očního kontaktu doporučuji odměnou nejdříve ťuknout na hrudník a z tohoto místa pejskovi odměnu hodit. To proto, aby se naučil, že odměna přichází seshora a tak automaticky koukal na vás a ne na to, co držíte v rukou. Já osobně nevyžaduji oční kontakt přímo do očí, ale stačí mi pohled orientovaný na hlavu. Pokud na vás pejsek kouká, víte, že můžete trénovat. 

Reálné požadavky v různých prostředích

 

Vždy mějte na paměti, že s prostředím, ve které se nacházíte, by se měly měnit i požadavky na vašeho čtyřnohého kamaráda. Pokud jste přivolání zatím dobře nezvládli doma, nemá cenu se s ním trápit na rušné ulici. Prostředí stěžujte postupně: začněte doma, a až to tam zvládnete, jděte na dvůr nebo na zahradu. Les nebo město nechte až na konec. Nezapomínejte na to, že pro každého pejska může obtížné prostředí znamenat něco jiného. Proto pejska dobře pozorujte a upravujte prostředí právě jeho možnostem. Nebojte se dělat krok zpátky, pokud je to třeba. Se stížením prostředí můžete také zlepšovat odměny. To, co pejska motivuje doma, nemusí stačit někde venku. Miluje váš pejsek uzené maso? Nechte si ho na ven.

 

Jak pejska zaujmout? 

To, jak trénovat pozornost jsme si popsali a teď je čas si popsat pár technik, jak pejska zaujmout. Pracujte s hlasem, motivací a vodítkem. Psi velmi dobře rozlišují tón hlasu, takže i to je jim dobrou motivací. Snažte se tedy vědomě používat vyšší frekvenci při pochvale a nižší, pokud chcete pejska pokárat. Pokud zníte monotónně, daleko hůř pejska zaujmete. Více o tomto tématu se můžete dozvědět tady, nebo v našem webináři zdarma "Jak neudělat 3 zásadní chyby při výchově štěněte".

 

Znáte stresový trojúhelník? Je velmi dobře popsán v knihách Franty Šusty. Jde v zásadě o to, jak se pejsek zachová v momentě, kdy je příliš rozrušen nebo vystresován. Pro nás hlavně platí to, že pokud vidíme, že pejsek je rozrušen, nemá cenu se pokoušet o jakýkoliv trénink. Doporučuji toto nastudovat velmi dobře, bude se vám to hodit v komunikaci nejen se psi, ale i lidmi :-).