Taky nevíte, co s nimi? Jsou všude a otravují život vám i vašim miláčkům? O čem že to vlastně mluvím? Ano, o parazitech. Blechy, klíšťata a jiní. Jak si s nimi poradit?
Blechy
Nejčastějším a nejznámějším vnějším parazitem na našich miláčcích jsou bezesporu blechy. Přestože se obchody s potřebami pro psy předhánějí v nabídce nejrůznějších prostředků proti blechám, stále se stává, že při úpravě psa zjistíme výskyt blech a někdy v takovém množství, že se divíme, že pes netrpí chudokrevností!
Abychom mohli správně používat protibleší prostředky, je dobré vědět, jak se blechy rozmnožují. Jedna dospělá samička naklade za život cca 400 vajíček, z těch se po 4-12 dnech vylíhnou bílé, beznohé larvy porostlé štětinami, 3x se svlékají (ideálně v teplotě 18-27 stupňů), po několika dnech se zakuklí a z kukly se vylíhne nová blecha. Pokud je zima, kukla přezimuje a blecha se vylíhne až nástupem tepla. Nejkratší možná doba celé proměny je 7 dní, obvykle celá procedura trvá 4-6 týdnů.
Co z toho plyne? Pokud už pes blechy má, nestačí jednorázové odblešení. Je nutné věnovat pozornost obydlí pejska a prostředí, kde se pes nejčastěji pohybuje. Pokud máme psů více a k nim ještě kočičky, je nutné pravidelně ošetřovat všechny (pozor, kočky mají jiné prostředky proti blechám než psi).
Nejspolehlivější cesta jak se zbavit blech je ta, že okamžitě při zjištění výskytu blech psa důkladně vykoupeme v antiparazitním šamponu podle návodu výrobce, vysušíme a druhý den aplikujeme pipetu. Pipet je mnoho druhů, liší se složením a množstvím účinné látky. Fungují tak, že se kapka aplikuje psovi do místa mezi lopatky na kůži, a podkožním tukem se látka dostane do povrchu celého těla. Blecha, která vleze na psa, si cucne a odpadne.
Logicky si musíme odblešit i prostředí, kde se líhnou nové blechy. Boudu, pelíšek i celý byt pečlivě vyluxujeme, postříkáme antiparazitním sprejem do prostředí.
Dalšími možnostmi, jak bojovat proti blechám, jsou:
- obojky - blechy nejen odpuzují, ale pokud se blecha nasaje, následně odpadne. Kvalitní a dražší obojky vydrží funkční až sedm měsíců
- pudry, spreje - většinou je potřeba je aplikovat několikrát do měsíce (psi to nemají rádi a špatně se odhaduje množství)
- tabletky - pro vnitřní použití k dostání pouze u veterináře
- šampony - vhodné pro jednorázové odblešení, kvalitní opravdu zabijí blechy na celém těle, nebezpečí podráždění očí
S ohledem na rozmnožovací cyklus blechy je jasné, že nestačí jednorázové ošetření zvířete, ale je nutná prevence, a to po celý rok.
Klíšťata
Další velmi známý parazit, který téměř celoročně obtěžuje naše psí kamarády, navíc je nebezpečný i pro nás.
Dospělí samci nesají krev, ale hledají samičku kterou oplodní. Samice naklade do půdy 1000-3000 vajíček, ze kterých se líhnou šestinohé larvy. Larvy parazitují na drobných zvířatech ( ještěrky, ptáci…), poté se mění v osminohé nymfy a ty se mění po dalším nasátí v dospělá klíšťata. Tento proces trvá 1- 2 roky.
Klíšťata jsou velmi nebezpečným přenašečem závažných chorob, ohrožují nejen našeho psa, ale i nás. Nejznámější choroby které přenášejí, jsou klíšťová encefalitida, lymská borelióza, babezióza, tularemie a další.
Ochrana psa před těmito parazity je stejná jako u blech. Většina pipet, obojků, sprejů a pudrů chrání i proti klíšťatům, většinou ale kratší dobu. Pozorně čtěte příbalové letáky.
K odstranění přisátého klíštěte použijte pinzetu nebo háček, nikdy se klíštěte nedotýkejte rukama, hrozí nebezpečí nákazy. Klíště opatrně vykejvejte, nebo točte na jakoukoliv stranu (klíště nemá závit) a potom ránu vydezinfikujte. Odstraněné klíště nejlépe spalte. Ránu po klíštěti občas zkontrolujte, některým citlivějším psům se tvoří boule, a pokud si pes bouli rozškrábe, hrozí druhotná infekce - potom je již nutné vyhledat veterináře.
Sametky
Další, velmi nepříjemný parazit je sametka. Dospělci žijí v půdě a listí, kde samička na podzim klade vajíčka. Z vajíčka se vylíhne šestinohá larva, která je jediným parazitickým stadiem sametky. Po vylíhnutí se larva vyšplhá na čepel trávy nebo keř a čeká na svou oběť, kterou jsou teplokrevní obratlovci: myši, hraboši, krtci, psi, kočky aj., ale napadá i lidi. Larva sametky je velká cca 0,2 mm a po těle hostitele se pohybuje velmi rychle, takže je obtížné ji spatřit nebo odchytit. Tak se dostane do specifických míst, kde snadněji a nepozorována může proniknout pod kůži. Takovými místy je u lidí i psů zejména oblast třísel, pohlaví, vnitřní strana stehen, břicho, pupek, podpaždí, tlapky, kožní záhyby. Okamžik napadení hostitele je nebolestivý a tudíž uniká pozornosti. Do vzniklé ranky pak larva vypouští silně lytický sekret svých slinných žláz, který obsahuje trávící enzymy. Larva se tudíž neživí krví, ale saje takto vzniklou drť nekrotických kožních buněk svého hostitele. Po sání, které trvá 2-3 dny, odpadne a vyvine se postupně přes tři fáze do dospělého jedince. Dále je již sametka neškodná. Samička po nakladení vajíček umírá.
Samotné napadení není taková tragédie, ale pes se úporně škrabe a do rozškrábané kůže si zanese nečistoty a infekci. Léčba bývá zdlouhavá, čím dříve začneme škrabání psa věnovat pozornost, tím dříve se zbavíme sametek. Prevence je stejná jako u blech a klíšťat, ale zdá se, že sametka je úpornější a více preventivním prostředkům odolává.
Vnitřní parazité
Musíme mít na paměti, že pokud máme zablešeného psa, je potřebné ho nejen odblešit, ale i podat tabletu proti vnitřním parazitům. Proč? Protože blecha psí je mezihostitelem tasemnice, což znamená, že s největší pravděpodobností bude mít pes po napadení blechami tasemnici. Jak postupovat vám nejlépe poradí váš veterinární lékař.
Nejběžnějším vnitřním parazitem našich psů je škrkavka. Každé štěně se narodí se škrkavkami, dokonce i ti s rodokmenem z nejčistších chovů ☺. Jak štěňátko správně odčervit vám přesně vysvětlí váš veterinární lékař. Dospělí psi se preventivně odčervují každé tři měsíce, nebo podle potřeby. Škrkavky jsou velmi nebezpečné, při velkém napadení může pes uhynout. V neposlední řadě musíme být velmi opatrní, pokud máme děti, protože se mohou od zamořeného psa nakazit, což platí i pro nás dospělé.
Psi i lidé mají mnoho dalších parazitů, tyto jsou jen ti nejčastější a nejznámější. Žijeme v moderní civilizované době a je v silách každého majitele psa dbát na prevenci, aby naši čtyřnozí kamarádi byli čistí, bez blech a červů.
Více o výchově a výcviku pejsků pozitivními metodami se dozvíte v online kurzu Psí školka, stačí se přihlásit.