Konečně jste se dočkali a váš parťák je už doma? Přinášíme 5 tipů, na co nezapomenout po jeho příchodu.

 

Veterinář

Klidně hned druhý den, nebo několik dní po pořízení nového pejska navštivte veterináře. S veterinářem společně naplánujete odčervovací dávky a doočkování. Pokud máte pejska z útulku nebo z neregistrovaného chovu, možná budete muset aplikovat více dávek očkování. Je taky možné, že v tomto případě jste nedostali očkovací průkaz nebo Pet pas, ten vám veterinář vystaví.

Pokud nevíte, jakého veterináře zvolit, je dobré si udělat menší průzkum mezi známými nebo na Facebooku. Po návštěvě se řiďte vlastním pocitem, zda jste k veterináři získali důvěru a pokud ne, vyzkoušejte jiného.

 

Hygienické návyky

Každý novopečený majitel štěňátka řeší, jak co nejrychleji štěně naučit správným hygienickým návykům. U každého štěněte toto učení trvá různě dlouho. Je to náročné i pro páníčka - nejlepší je vzít štěně ven po každém spaní, jídle a hře. Čím víc je páníček s pejskem venku, tím rychleji se to štěně naučí.

Po každé správně vykonané potřebě venku psa chvalte a klidně mu dejte i pamlsek. Za čůrání nebo kakání doma pejska netrestejte - nedělá to schválně. Zatím je to miminko, které nemá vycvičené svěrače, aby vydrželo několik hodin bez vyvenčení.

Zkuste vychovávat a cvičit své štěňátko jinak a začněte ještě dnes. Nápomocný vám může být náš webinář zdarma "Jak neudělat 3 zásadní chyby při výchově štěněte" a hlavně pak on-line kurz pro štěňátka

 

Chcete vaše štěně vychovávat bez chyb? Mrkněte na Kurz online Psí školka

Režim spaní

Rozmyslete si, kde chcete, aby vaše štěně spalo. Je to pelíšek, jiná místnost, ložnice, nebo přímo v posteli? Pokud nechcete, aby pes chodil do ložnice, rovnou se tak chovejte a nedovolte mu do ložnice přístup. Je to jasné pravidlo, které je pro psa pochopitelnější, než když se budeme chovat tak, že jednou mu to dovolíme a podruhé ne. Někteří páníčci chtějí měnit režim psa až třeba v roce jeho věku - do roka směl do ložnice a najednou nesmí. To je pro psa těžko pochopitelné a mohou pak nastat problémy. Nastavte si pravidla tak, jak chcete, aby fungovala dlouhodobě.

Některá štěňátka po příchodu do nového domova pláčou. Je to logické - najednou jsou odtrženi od mámy a sourozenců, je to pro ně něco nového. Pokud na kňourání budeme reagovat, pejsek se naučí, že si nás tak může kdykoliv přivolat. Proto je lepší kňourání ignorovat, i za cenu toho, že se pár nocí nevyspíte.

 

Obojek a vodítko

Zvykejte vaše štěňátko na obojek a vodítko. Pokud štěně není zvyklé na obojek od chovatele, tak se často stává, že se pod obojkem drbe. To přestane jen tím způsobem, že bude mít obojek co nejvíce na sobě. Zpočátku tedy může mít obojek v rámci zvykání i doma.

Nezapomínejte také na vodítko. I když bydlíte na samotě a doufáte, že váš pes bude moci chodit bez vodítka, mohou nastat krizové situace, kdy je potřeba psa připnout. Pokud bude zvyklý od štěněte, nebude mu to dělat problémy.

 

Nenálepkujte

Taky jste nesnášeli, když se o vás ve škole říkalo, že jste nemehlo na tělocvik, pomalí na matematiku nebo neschopní správně vyjmenovat i a y? Učitelé, rodiče i jiné autority občas děti nálepkují. Ten je takový, ten zas makový. Nedělejte to samé vašemu štěněti, protože jinak takové opravdu bude. 🙂

Často se na cvičáku v kurzech pro štěňátka setkávám s tím, že majitelé o svých pejscích říkají: "To moje štěně je takové hyperaktivní/líné/hloupé/bojácné/(doplňte si), to ten můj předchozí pes takový nebyl." Pokud o vašem štěněti budete takto mluvit, opravdu se to stane skutečností. Každé štěně je jedinečné, některé chytřejší, některé pomalejší, přesto ho mějte rádi takové, jaké je. Neporovnávejte, nenálepkujte. Jedině tak budete s vašim parťákem, který vás bude doprovázet dalších cca 15 let, spokojeni.

Více se o výchově a výcviku štěňátek dozvíte a naučíte v online kurzu Psí školka. Přidejte se.

Pokud vás zajímá výchova a výcvik pomocí pozitivních metod, klikněte na