Odpověď na tuto otázku je naprosto jednoduchá. Psi nejsou až tak jiní než my, jak bychom si mohli myslet... Mají svou rodinu, své kámoše a o ostatní - cizí lidi a psy moc nestojí. Tedy většinou, naše border kolie Crazy miluje celý svět. Většinou se ale pejsci s ostatními musí seznámit a nového člověka nebo psa si někam zařadit.

Doma je moje

Můj kříženec František má velmi dobře zařazené své lidi do okruhu rodina a ty bezmezně miluje a toleruje včetně dětí. Je zajímavé, že moje mamka, která žije daleko a navštěvuje naší domácnost tak dvakrát ročně se těší jeho velké oblibě. František nemá nejmenší problém s pobytem mamky v našem domě, na zahradě a podobně. Samozřejmě hlazení a drbání si velmi užívá (myslím Franta, ne mamka). Pokud jde ale o mé kamarádky, které zná Franta ze cvičáku, z procházek či ze salonu, tak ty si ho mohou pohladit, ale už nemohou vstoupit na zahradu. Na jeho území. Je jen jedna výjimka. Tou je Frantova fyzioterapeutka Soňa. Soňa má mladou borderku Bjutynku a tu František miluje. Tím pádem také miluje Soňu.

Členi smečky také patří ke mně

Na ulici, pokud potkáme děti a ty se zeptají, zda si mohou pejska pohladit, tak jim to dovolím. Ale! Jednou jsme šli s Frantou a fenkama Elzičkou a Dorinkou, když se náhle a bez ptaní kolemjdoucí pán pokusil sáhnout na Elzu a ouha! Franta s přehledem a bez zavrčení pána zobnul do prstu. No, tekla krev a Franta se tvářil jakoby nic. V žádném případě nešlo o agresi. Franta jen sdělil po psím způsobu - nesahej mi na rodinu!

 

 

Proč nehladíme cizí pejsky?

Pokud už máte neutuchající potřebu roztomilého pejska pohladit, zeptejte se majitele, zda můžete. Následně si přičápněte na zem a počkejte, zda k vám pejsek přijde sám.

Pokud nerozumíte tomu, proč se psi v některých situacích chovají tak jak se chovají, jednoduše si to představte na své osobě. Jedete s kočárkem a najednou se někdo vrhne na vaše dítě, začne ho hladit a vykřikovat, jak je rozkošné. Asi se vám udělá špatně a zavoláte policii. Nebo se někdo vrhne přímo na vás. Zdravé instinkty nám napoví, že pouze těch, se kterými máme blízký vztah, se můžeme dovolit se během hovoru či setkání dotýkat. U neznámého člověka bude lepší to nezkoušet, takové chování by mohl chápat jako narušení svého osobního prostoru a překročení pomyslných hranic.

A ještě jedna rada, pokud máte malého psíčka, kterého chováte v náručí, nenechávejte cizí lidi, aby pejska hladili. Pejsek je u vás v bezpečí, ale pokud by chtěl před cizí rukou uhnout, není kam. Tak se stane, že se z rozkošné čivavky, jorkšírka a jiných mini psíčků stane malá uštěkaná saň.

Psi jsou jako my, uvědomují si svou fyzickou hranici a nemají rádi, když ji cizí člověk nebo pes drze překračuje. Respektujte svoje i cizí psy.