Klik - Klik. Máte kliker? A mohla bych ho vidět?

 

Možná se teď chytáte za hlavu, co jsem si to na vás zase vymyslela. Nebojte se, nebudu povídat o nějakém záhadném zařízení k obsluze počítače, nebo kdo ví čeho. Opravdu se jedná o nástroj k cvičení psa - a to nástroj velice účinný.

 

Malá krabička, vydávající klikající zvuk - tak by se dal kliker popsat. Bez intonačního zabarvení dáte vašemu pejskovi bleskový signál, že dělá něco správně. Funguje na principu podmíněného reflexu - po kliknutí pejska odměníte a ten se pak snaží dosáhnout kliknutí co nejčastěji. 

 

Je kliker vhodný právě pro vás?

 

Kliker doporučuji při výcviku metodou shaping - tedy způsobem, který vede psa k aktivnímu řešení povelu. Dalo by se to přirovnat ke hře přihořívá - klikáte ve chvíli, kdy se pes blíží ke splnění povelu. V podstatě mu vyklikáváte cestu a tím ho motivujete k vlastnímu myšlení a hledání cest jak splnit daný úkol. Nespornou výhodou této metody je to, že pejsci jsou v ní daleko aktivnější a tak lépe spolupracují. Speciálně ho doporučuji například při nácviku chůze na vodítku - tady můžete přesně odkliknout moment, kdy vodítko volně visí. 

 

Kliker používáme jako dočasnou pomůcku, při nácviku povelu. Když ho pejsek zvládne, přestáváme klikat a postupně snížíme i počet odměn. Na konci zbyde jen váš požadavek a pejskovo správný návyk.

Pokud se to chcete naučit, doporučuji se přihlásit do mého online kurzu Psí školka.

Co dělat, když kliker zapomenu?

Nebojte se, i tato metoda počítá se zapomnětlivými páníčky. Pokud kliker zůstane v jiné bundě, můžete použít slovní marker. Jedná se o jednoduché a výstižné slovo, nahrazující klik. Můžete používat třeba “ano”, “ok”, “yes”... Možná se teď ptáte, na co  teda kupovat kliker, když by mohlo stačit použití slova? Kliker mám raději, protože jeho zvuk zní nezaměnitelně. Slovní marker můžeme vyslovit i mimoděk při rozhovoru, což pejska může lehce zmást. A kliknutí je nakonec vždy rychlejší než slovo :-). Jen dávejte pozor, abyste slovní marker nepletli dohromady s pochvalou. Jde opravdu jen o slovo nahrazující klik.

 

A jak správně kliker vybrat?

V zásadě na výběru nic těžkého není, jen doporučuji vyzkoušet jeho hlučnost - některé mohou plašší pejsky děsit, jiné zase nemusí být v rušnějším prostředí slyšet. Pokud byste měli s výběrem nějaké potíže, nebojte se mi napsat, ráda se podělím o své zkušenosti. 

 

Ačkoliv se na začátku může zdát kliker trochu složitý, určitě jeho používání doporučuji. Až se s ním dobře naučíte, odměnou vám bude motivovaný pejsek s touhou se učit. Ve výcviku určitě pokročíte a nebojte - bude to zábava. Jen jde o to dobře pochopit, kdy a jak kliknout a také si zvyknout, že už u sebe nemáte jen vodítko a pamlsky :-).

Pokud chcete začít s výchovou a výcvikem správně, mrkněte na můj webinář ZDARMA na tomto odkazu.

Pokud máte dotazy, ráda vám odpovím. Napište mi, jak se vám článek líbil a také, jestli se vám kliker osvědčil, nebo jestli jsem vás k jeho používání přesvědčila.