Naháč nebo chlupáč?

Při pořizování pejska většina lidí zvažuje povahu psa, celkový vzhled, pohlaví, zda bude bydlet na zahradě nebo v bytě…. Ale často se setkávám s tím, že si nový majitel neuvědomil, kolik času a mnohdy peněz je schopen dát za údržbu srsti svého psa.

Krátkosrstý pes

Krátkosrstý pes je snadný na údržbu, ale nemůže být celoročně umístěn venku a v zimě. Pokud jdeme se psem na delší procházku, tak by měl mít oblek. V bytě se nám budou celoročně vyskytovat krátké chloupky, zapíchnuté do všeho, do čeho se dá chlup zapíchnout ☺. Mezi krátkosrstá plemena patří například malý hladkosrstý pinč, buldoček, mops, boxer a další.

Středněsrstý pes

Většina středněsrstých psů má podsadu a vrchní chlupy, takže pes v podstatě líná celoročně. Což znamená, že chlupy máme přítomny ve větší nebo menší míře absolutně všude, zejména v nedělní polévce a bábovce ☺. Káva bez psích chlupů nám už ani nechutná. Psa stačí přibližně jednou za měsíc důkladně pročesat. Psa středně dlouhá srst dostatečně chrání, takže se nemusíme starat o oblečky - v létě je srst řidší, chrání psa proti slunci, v zimě je hustší, chrání proti mrazu. Mezi středněsrstá plemena řadíme spíše větší psy, například německého ovčáka, border kolie, většinu ovčáckých a pasteveckých plemen či severská plemena.

border kolie

Dlouhosrstý pes

Někteří dlouhosrstí psi se upravují, pokud to tedy doma nezvládnete sami, je potřeba pravidelně navštěvovat psí salon. Dlouhá srst se hůře udržuje čistá, můžou se do ní zamotat větvičky a listí- Často vyžaduje pečlivé pročesávání, občasné vykoupání. Pokud srst zanedbáme, může se stát, že pejska musíme oholit, protože vzniklé dredy už nejdou rozčesat a pes trpí. Oholený dlouhosrstý pes není nic hezkého a ani pro psa zdravého. Dlouhosrstá plemena jsou např. briard, afghánský chrt, retrívr, bobtail, shi-tzu a další.

Nahatý pes

U nahatého psa nám starost o chlupy odpadá, ale na druhou stranu musíme pečovat o kůži psa, mazat ho speciálními krémy a oblékat. A to i v létě, aby pejsek nedostal úpal. Za to se nám odvděčí velmi příjemnou, teplou pokožkou. Pes si lehá na naše bolavá záda a teplem nás léčí ☺. Typickými představiteli nahatým psů je čínský naháč, mexický naháč, americký bezsrstý teriér, ...

Psi stříhaní

Pokud chceme pejska chovat v bytě, tak jsou pro nás nejvhodnější volbou plemena s delší srstí, která se stříhá. Srst těchto pejsků připomíná vlas, který se v pravidelných intervalech zkracuje, nemají podsadu. V letním období pejskovi pořídíme kratší střih, v zimním delší. V bytě nenajdeme jediný chlup, pokud se nějaký uvolní, zůstane v srsti a při úpravě ho prostě vyčešeme. Za to, že doma máme čisto, musíme pejska pravidelně stříhat. Pokud to sami nezvládneme, pejsek navštěvuje salon a samozřejmostí je, že taková úprava něco stojí. Podle plemene, typu srsti a náročnosti majitele je potřeba pejska stříhat jednou za šest až dvanáct týdnů. Pejska častěji koupeme, používáme kosmetiku a šampony. V zimě je vhodné těmto pejskům pořídit obleček. Do psů stříhaných řadíme typické krále salonů, jako jsou pudlové, bišonci či vodní psi.

pudl

Psi trimovaní

Trimování je vytrhávání staré uvolněné srsti pomocí prstů nebo trimovacího nože. Úprava je poměrně náročná, ne každý psí kadeřník tuto odbornost ovládá. Tito psi nelínají, podobně jako pudlíci, ale jen do doby, kdy srst přezraje. Potom více méně samovolně opouští tělo psa. Pokud trimovací pejsky stříháme, srst trpí, je matná a bez barvy, pes může mít dokonce na kůži plísně. I s těmito pejsky navštěvujeme pravidelně salon nebo se naučíme pejska upravovat sami. Mezi plemena, která se trimují, patří například foxteriér (a většina jiných teriérů), hrubosrstý jezevčík či knírač.

border terier

 

Takže máte o čem přemýšlet, ale jedno mají všichni psi společné, nezávisle na délce srsti. Bezmezně nás milují, a jediné co všichni bez výjimky potřebují, je naše láska a přítomnost. Pokud tyto dvě věci splníte, odpustí vám i zacuchaný kožíšek ☺.

Použité fotografie jsou z Psího salonu SUPERPES.