Perfektní přivolání snadno a rychle - za pomocí správných odměn

Trápíte se s přivoláním? Už nevíte co a jak zkusit? Vlastně se nedivím :-). Přivolání je nejdůležitější a často také nejtěžší úkol, který musí každý páníček se svým pejskem zvládnout. Často se mi ozývají zoufalí majitelé, které pejsek poslouchá jen doma, nebo na zahradě. Venku pejska nemůžou skoro pustit. 

Dnes si napíšeme něco o tom, jaké odměny zvolit pro perfektní přivolání a jak je co nejlépe používat.  Odměny jsou při tréninku přivolání naprosto zásadní. Psi, stejně jako my lidé, nechtějí pracovat zdarma :-).

Odměny zvyšují četnost správných reakcí, proto ze začátku odměňujte při každé správné reakci. Dbejte na to, abyste vybrali správný druh odměny. Respektive takhle: nechte pejska, ať si odměnu vybere on sám. Dobře pozorujte, co mu chutná, nebo jak si rád hraje. Nabízejte širokou škálu odměn a pozorujte, na co pejsek nejlépe reaguje - a podle toho odměnu volte.  Nezapomínejte na to, že trénink byste měli začít na místě, kde to pejsek dobře zná a kde je pro něj lehké poslechnout. Často to bývá právě u vás doma. Postupně terén měňte - na zahradu, pak na váš oblíbený park, až nakonec zařaďte místa jako jsou město nebo les.  Druh odměny zlepšujte společně s obtížností terénu. Pokud pejsek doma funguje na piškoty, ven vezměte nějaké řádně smradlavé myší ocásky 🙂 nebo uzené maso. Pokud stojíme těsně vedle rušivého elementu (třeba jiného pejska) nemůžeme moc očekávat, že se přivolání podaří. Zkuste se od rušivky dostat do větší vzdálenosti, procvičte reakci na jméno a až pak začněte znovu trénovat. Pokud toto pejsek zvládne, můžete se k rušivce přiblížit zas o kousek blíž. 

Ze začátku se nebojte odměňovat opravdu často. Ale pozor, pejska si odměnou nekupujeme. Vždy musí přijít až po splnění zadaného úkolu Klidně se může stát, že při tréninku zkrmíte celou denní porci masa či jiného krmení. V tom případě doporučuji vynechat žrádlo v misce. 

Zařaďte do tréninku hru: zn. hned.

Pokud jste tak už teda neudělali. Hra vašemu pejskovi vyplavuje hormony štěstí. Pejsek se tak stane motivovaný a spokojený. Vybírejte hry, při kterých jste i vy aktivní - třeba přetahování o oblíbenou hračku. Skvěle tak budujete vzájemný vztah. Doporučuji také hru na lovení - s bičem :-). Na konec biče přivažte oblíbenou hračku - pejsek ji bude moc rád honit, chytat, lovit.

A co když Váš pejsek hraní nechápe jako odměnu nebo si hrát nechce? Zkuste to pejska naučit a rozehrát ho. Popíšu vám to na praktickém příkladě: pejska nechte běhat, zavolejte a pochvalte, odměňte pamlskem a ještě si s ním pohrajte. Postupně začněte vynechávat pamlsky a zůstaňte jen u hraní - pejsek si tyto dvě činnosti (pamlsek a hraní) spojí v jedno a brzy hraní přijde na chuť :-). Pokud to nepomůže, v Přivolávačské online výzvě mám návodná videa, jak si s pejskem správně hrát.

Sociální odměna? Sem s ní! 

A pokud chcete vypilovat přivolání k úplné dokonalosti a třeba i co nejrychleji, doporučuji zařadit sociální odměnu. 

Nevíte co by to mohlo být? Hlazení, drbání, čmuchání, lovení myšiček, hra s jiným psem… Sociální odměna vychází z prostředí,ve kterém se nacházíte. Jestli váš pejsek miluje myškování a vy mu to při tréninku zakážete, nebude z toho mít radost :-). Navíc zakázané ovoce voní dvakrát slaději. Díky tomu, že pejska k jeho oblíbené činnosti uvolníte, uděláte z rušivky odměnu, bonus, na který se pejsek těší a je motivován poslechnout. A jak na to? Dejte pejskovi vedle rušivky (třeba kousek od myších děr) jednoduchý už zvládnutý povel a po splnění ho zase k dírám pusťte. Pejsek si navykne, že myškovat může, ale až poté, co něco splní. 

Hlazení a trestání při tréninku? Víc už ne!

Často se setkávám s tím, že paníčkové jako odměnu považují hlazení. Často si ale neuvědomují, že je při tréninku pejsek hodně soustředěný a v tu chvíli o hlazení nestojí. Hlazení může pejska z tréninku vyrušovat. Váš pejsek při hlazení začne naklánět hlavu, tulit se, vysílat konejšivé signály a při tom se prostě vůbec nesoustředí. Pejska hlaďte až po ukončení tréninku, když pejsek relaxuje. 

Někdy také vidím, že lidé vychovávají psa za pomocí trestů. Trest si ale pejsek spojuje s naší osobou a pokud jsme blízko u něj, ví, že trest může přijít. Je pak tedy možné, že se k vám raději vůbec přibližovat nebude :-). 

A proto tady máme také tento článek, máme pro vás webinář zdarma "3 nezbytné kroky k perfektnímu přivolání" a přivolávačskou online výzvu - abychom se s pejskem naučili pracovat pozitivní cestou. 

Doufám, že jste se v dnešním článku zase něco přiučili. Těším se na vaše reakce a dotazy. Nebojte se mi ozvat a pokud byste se do toho chtěli pustit pořádně od píky, přihlašte se do mé přivolávačské výzvy