Jak na přivolání v praxi?

Ohledně přivolání pejsků je vždycky spousta otázek, proto jsem se rozhodla s vámi podělit alespoň o základní tipy, jak na přivolání v praxi. Následující text by vám měl ujasnit začátek, tedy jak se naučit přivolání trénovat, tak neváhejte číst dál, ať se od začátku dokážete vyhnout chybám, které se později hůř napravují.  Máme pro vás i webinář zdarma "3 nezbytné kroky k perfektnímu přivolání", kde se toho taky spoustu dozvíte. A v úplně nejideálnějším případě se k nám přidejte do přivolávačské online výzvy, kde získáte nejen mnohem podrobnější informace, ale především online podporu a pomoc.    Teď k těm základům.

 #1 Správná výbava

Samozřejmě, nejdůležitější je mít správnou výbavu. Ideální je mít u sebe psa :-), s kterým budete přivolání trénovat. Odměny, u kterých je důležité vědět, jakou mají hodnotu a podle toho s nimi dál pracovat (k tomu si řekneme více níže, tak čtěte dál).  Vhodný obojek, nebo postroj a vodítko, popřípadě stopovací vodítko, což je dlouhé vodítko 10-15 m, podle toho, jake si zakoupíte a můžete používat také kliker

#2 Ujasněte si povely

Důležité je si ujasnit povely, jak na toho pejska budete volat a trénovat postupně. V první řadě učíme nejjednodušší reakci na jméno. Což znamená, že je na toho pejska zavolám jménem a hned, jak se na mě podívá, tak ho odměním. A začínáme trénovat doma v jednoduchém prostředí. Pak se přesuneme na trénink reakce na přivolávačské jméno, což by měl být zvučnější tvar jména vašeho pejska. Přivolávačské jméno znamená, že jakmile toto jméno zavolám, tak se pejsek musí otočit a běžet k vám co nejrychleji. Může být jakékoliv, může to být klidně i “pojď sem” , nebo předpisové “ke mně”, které ale doporučuji, pokud máte ambice skládat zkoušky poslušnosti, schovat si právě na předpisové přiběhnutí, kdy k vám pejsek přijde a předsedne si přede vás, nebo si sedá k noze. Každopádně, pokud ambice zúčastnit se zkoušek nemáte, tak klidně povel “ke mně” můžete používat, jako přivolávačské jméno. Vždycky je důležité, když k vám pejsek přiběhne, dát mu několik pamlsků za sebou, aby u vás chvilku vydržel a chvilku vás sledoval. Až potom mu řekněte uvolňovací povel “volno”. Je důležité vždycky pejskovi tento povel říct, aby na něj čekal a nedělal si volno sám od sebe.  

#3 Opakování povelů ano nebo ne?

Velmi mnoho lidí se mě ptá na opakování povelů u přivolání. Já doporučuji povely neopakovat, resp. zopakovat povel až v krajním případě. Pokud pejsek umí dobře reakci na jméno, tak potom už nepotřebujete povel opakovat, protože vám bude věnovat pozornost. Pokud ale má kolem sebe třeba hodně rušivek, tak potom je úplně nejjednodušší, když ho zaujmete nějak jinak, např. zatleskáním, zavýskáním nebo třeba útěkem směrem pryč. Každopádně, když budete třikrát za sebou povel opakovat a pejsek vám na to nebude nereagovat, tak se vlastně naučí, že reagovat nemusí a nebude vám přivolání fungovat.

 #4 Přivolání je cvik jako každý jiný

Taky je také důležité si uvědomit, že přivolání je cvik jako každý jiný, a že tedy něčím začíná a něčím končí. To hodně lidí neví a myslí si, že je jejich přivolání v pořádku, ale potom zjistí, že jejich pejsek v podstatě nechodí na zavolání, ale třeba na to, že sahají do pamlskovníku. Proto je dobré si uvědomit, čím vaše přivolání začíná. Jestli tím, že na pejska zavoláte přivolávačským jménem, nebo jestli mu začnete utíkat. Ukončit cvik můžete tím, že si od vás sní odměnu, že se s vámi potahá o hračku, předsedne si, nebo ho pochvalíte. Samozřejmě těch začátků a konců může být několik. V naší přivolávačské online výzvě mimo jiné učíme pejsky, aby neuměli přibíhat jenom čelem k vám, ale aby uměli přibíhat i třeba k noze, nebo na ruku, neboli nose touch, a tím pádem aby věděli, že přivolání může začínat různě a i různě může končit. Chcete-li to také umět, tak se neváhejte přidat.  

#5 Práce s odměnami, hlasem a vodítkem

Jak pejska zaujmout, když ho zajímá zrovna něco jiného? Důležitá je práce s odměnami. To znamená promyslet si, jaké odměny mám (nejsou jenom pamlsky, ale jsou to i hračky, hra s jiným psem, hra s vámi, pohlazení, zatleskání nebo nějaké pachy atd.) a s těmito odměnami pracovat podle toho jakou mají pro pejska hodnotu. Je důležité vědět, že třeba granulka bude fungovat doma, kde pejska nic neruší, ale na cvičáku mezi dalšími pejsky už granulka fungovat nebude, protože se ztížilo prostředí a já tím pádem musím nasadit odměny vyšší hodnoty. Co je pro pejska odměnou, v podstatě určuje on, on ví, v jaké chvíli je pro něj ta která odměna hodnotná, a to se mění v závislosti na věku, na prostředí, ve kterém je, v jaké je situaci, na rušivkách a dalších proměnných. Stejně tak je hodně důležitá práce s hlasem, resp. používat veselý tón, vysokou intonaci, aby pejsek věděl, že po něm něco chceme, a pokud pejsek nemá stoprocentní přivolání, tak je dobré si ho jistit, zvlášť v místech, kde jsou pro něj vysoce rušivé elementy, vodítkem, nebo stopovačkou. Na práci se stopovačkou máme v rámci přivolávačské online výzvy samostatné video, takže pokud vás to zajímá, přihlaste se! Stejně tak doporučuji se připojit, pakliže chcete se svým pejskem dobře začít a budovat váš vztah správně, aby pro něj vaše hodnota byla natolik vysoká, že vás váš pejsek má v průběhu svého růstu čím dál radši a lépe s vámi spolupracuje.

Tak, prošli jsme základní praktické body, jak zvládnout správné přivolání pejska a já budu ráda, když mi do komentáře tady pod článek, nebo kamkoli jinam napíšete, co řešíte u přivolání vy? A ještě více mě bude těšit, když se podíváte na webinář "3 nezbytné kroky k perfektnímu přivolání", který je zdarma, nebo se s vaším parťákem přihlásíte do naší přivolávačské online výzvy a společně na tom zapracujeme.