POŠLI BOBEK

Pošli bobek a vyhni se chemické zátěži při odčervování

Pošli bobek a vyhni se chemii

Protože zdraví psů je vždy na prvním místě, spojil se projekt pejskarina.cz s laboratoří Labvet a společně doporučují sbírat bobky a odesílat je na rozbor. 🙂

Pravidelné preventivní odčervování už dnes nelze jednoznačně doporučit. Je ale zřejmé, že domácí zvířata určitému riziku vystavena jsou.

Pokud se rozhodnete raději poslat poslat bobek, tak nám vyšetřování trusu poskytne celou řadu užitečných informací, nejen je-li nutné odčervit, ale i zpětně, jestli bylo odčervení účinné a jestli nevzniká rezistence na určité antiparazitikum. Navíc nám i poskytne přehled o celkové situaci v populaci v dané lokalitě a pomůže utvářet doporučení do budoucna. Zatím bohužel chybí dostatek studií, které by prevalenci (to jest výskyt parazitů) u nás mapovaly.

Jak sebrat bobek?

V případě trusu je požadován vzorek cca 1 g, což odpovídá velikosti vlašského ořechu. Z takového vzorku je možné udělat běžně dostupná vyšetření (parazitologické, chemické, bakteriologické). Moči by mělo být cca 5ml, tedy asi 1 polévková lžíce. Takový objem postačí pro pomerně podrobné vyšetření včetně vyšetření bakteriologického.

Vzorky moči i trusu by se měly odebírat do čistých nádobek. Stačí vypláchnutý kelímek od jogurtu, sklenička od marmelády nebo kelímek od kosmetického krému. Nádobky by měly být dobře uzavíratelné nebo je alespoň překryjeme igelitem nebo alobalem. Měly by také mít širší hrdlo. Ono páčit z lahvičky od kečupu trus od sedmdesátikilové dogy není nic snadného.

Vhodné je nádobku se vzorkem označit tak, aby nemohlo dojít k záměně. Ideální je uvést jméno majitele a základní informace o pacientovi – plemeno, pohlaví, věk a jméno. Pokud vzorek podáváte k přepravě poštou nebo kurýrem, je dobré vystlat krabičku papírem, aby se obal nerozbil, případně vsákl unikající materiál.

Stáří vzorku – moč by se měla vyšetřovat vždy čerstvá a do laboratoře je třeba ji dodat nejlépe do 2 hod po odběru. I v případě trusu je vždy ideální vyšetřovat vzorek čerstvý. Pokud trus není vyschlý, plesnivý nebo zmrzlý, může být starý až 24 hod, při některém typu vyšetření se dokonce doporučuje sbírat vzorky tři dny po sobě. To ale neznamená, že necháme v parku ležet trus od pondělka do středy a pak jej sesbíráme. Vzorek je rozumné odebrat hned po té, co jej pacient „vytvořil“ a eventuálně skladovat při dodržení dále uvedených požadavků.

Jak vzorek skladovat?

Moč by se neměla uchovávat delší dobu. S jejím stárnutím se mění řada vlastností, které mohou mít dopad na výsledek vyšetření. Jedná se např. O pH nebo o množství bakterií, které se dokáží v pro ně příjemném tekutém prostředí rychle namnožit.

Trus psa, kočky a dalších zvířat lze po nějakou dobu na suchém a stinném místě uchovávat. Nesmí zmrznout, vyschnout nebo zplesnivět. Ideální je zacházet s ním jako s vajíčkem.

Jak poslat bobek?

Odebraný trus je třeba vhodně zabalit a pak odeslat nebo donést na adresu: Labvet veterinární laboratoř, Bubenské nábřeží 306/13, Pražská tržnice hala 27, 170 04 Praha 7 - Holešovice. Vhodné jsou plastové, dobře uzavíratelné nádoby, u nichž si dokážete představit, jak snadno to z nich asi budeme dobývat ven. 

JE NUTNÉ VŽDY VYPLNIT OBJEDNÁVKU! Po vyplnění a odeslání objednávky veškerou administraci zajišťuje Labvet.cz