Stalo se vám někdy, že se váš jinak klidný hafan při setkání s cizím psem začal na vodítku zmítat, byl viditelně nervózní, nebo dokonce štěkal? Bývá váš psí parťák celý ztuhlý, když se blíží jiný pes? Reaguje na kolemjdoucí zvířata přehnaně? Zaměřte se s ním na trénink eliminace vodítkové agrese!

 

Proč agrese na vodítku vlastně vzniká?

 

O tématu vodítkové agrese a jak s ní pracovat jsme již hovořili v našem webináři Jak v klidu potkávat cizí psy. Proč ale vodítková agrese vůbec vzniká? Pes z vás může cítit napětí. Ví, že se s vámi něco děje, protože jste nervózní a bojíte se, jak bude váš čtyřnohý miláček reagovat při další konfrontaci s cizím psem. Tento tlak, který je samozřejmě přirozený, se na pejska přenáší. On ale neví, co je špatně, a tak začne být také nervózní. 

 

Při samotném problémovém setkání máme pak tendenci se psem preventivně manipulovat a manévrovat s ním, a on tak nemá možnost správně komunikovat. Nemůže se to naučit, protože my sami svým chováním této možnosti předcházíme. 

 

Možná je pro vás potkávání cizích psů v pohodě, ale máte problém s agresí při procházení kolem štěkajícího psa za plotem. Hrne se váš miláček k plotu, aby to tomu hrdinovi na druhé straně nandal? Nebo se třese, bojí? Začne štěkat na oplátku? Abyste se do pejska lépe vcítili, představte si situaci, že jste na procházce vy sami. Je pěkný den, vycházka byla příjemná, už se blížíte domů, ale v tom na vás začne zpoza plotu pořvávat soused. Sprostě nadává, nebere si servítky, dává vám najevo, že vás na svém pozemku nechce… Hádám, že budete najednou frustrovaní, zmatení, vystrašení, možná naštvaní. Bude pro vás lehké projít kolem sousedova plotu? A jak to bude příště? Nebudete se náhodou tomu místu vyhýbat?

Příčiny vodítkové agrese

 

Příčiny problémového chování na vodítku bychom si tedy mohli shrnout do následujících bodů:

  • Zmenšený manévrovací prostor vašeho pejska
  • Nemožnost správné komunikace
  • Pes kvůli vodítku nemůže opustit nepříjemnou situaci

 

Jak agresi na vodítku řešit?

 

Někteří páníčci se snaží odlákat pozornost pejska jinam. Šermují mu před čumákem jeho oblíbeným pamlskem, ale zvíře nereaguje. Je ve velkém stresu a jeho jindy oblíbená pochoutka momentálně nestačí. Někdo zase může psovi schválně stínit výhled, aby na cizího psa neviděl. Váš chlupáč v tu chvíli ale ztrácí nad situací kontrolu a může ho to rozběsnit ještě víc. Je to pro něj stejný stres, jako kdybyste vy stáli se zavázanýma očima a slyšeli jste, že se na vás řítí vlak. Víte, že se něco děje, ale nemáte žádnou kontrolu nad situací a nemůžete adekvátně reagovat. Co tedy dělat? Jak pejska na podobné situace zvykat? 

 

Pozitivní trénink je klíčem k úspěchu

 

1. Bariéra

Vidím-li, že je pes ze setkání s cizím psem už dopředu nervózní, vytvořím bariéru. Stoupnu si mezi vlastního pejska a toho cizího a dávám tak psovi signál, že já situaci řeším a on může zůstat v klidu. Nestíním mu ale ve výhledu a nesnažím se mu vnutit pamlsek - dávám mu tak možnost samostatně reagovat, přičemž ale poskytuji oporu a on tak ví, že mu od cizího zvířete nehrozí bezprostřední nebezpečí.

 

2. Práce se vzdáleností

Hra, k jejímuž provedení potřebujete velkou trpělivost, ale právě díky této aktivitě se váš pejsek nejlépe naučí potkávat cizí hafany. Potřebujete si vytipovat místo, kudy prochází hodně pejskařů. Ideální je nějaká oblíbená lesní nebo polní cesta či pěší zóna. Najděte si hranici, kde váš pejsek ještě vnímá, není při míjení cizího psa ztuhlý a je schopný reagovat na pamlsek. Nenechte se odradit, pokud to ze začátku bude třeba 200m vzdálenost - dopřejte pejskovi čas. Při této hře pracujte s top odměnami. 

Vyčkejte na určeném místě, nejlépe kolmo k cestě, dokud neprojde cizí pes. Když si ho váš pes všimne, ale není agresivní a reaguje na vás, odměňte jej. Při příštím pokusu se přibližte k cestě o 2 metry a pokračujte stejným způsobem, dokud se jednoho dne nedopracujete až těsně vedle frekventované zóny. Může se stát, že se po přiblížení se k cestě váš pejsek opět bude zmítat, nebo začne na cizího psa štěkat - v tom případě se v postupu vraťte o krok (tedy o zmíněné dva metry) zpět. Pokud k takové situaci dojde, pravděpodobně jste pejska “přetáhli”, trénink byl náročnější, případně je pes už unavený. 

 

3. Podívej se na…

Při této hře využijte momentu, kdy se váš pes na cizí zvíře podívá, ale ještě stále je v klidu. Odměňte jej ve chvíli, kdy věnuje cizímu psovi pohled, ale neštěká, není nervózní, neprojevuje agresi. Pes si tak uvědomí, že za klidné chování bude odměněn a časem jej začne upřednostňovat. Můžete tuto aktivitu spojit s výše popsanou prací se vzdáleností. O této hře a o dalších pozitivních aktivitách vhodných k tréninku jsme psali již dříve v článku Od vystrašeného pejska k sebevědomému parťákovi.  

V nejlepším přestat

Staré přísloví říká, že v nejlepším bodě se má přestat, a já doporučuji aplikovat toto pravidlo i na trénink vodítkové agrese. Ať už se zaměříte na práci se vzdáleností, nebo trénujete pomocí hry “Podívej se na…”, odhadněte moment, kdy váš pejsek dosáhnul cíle pro tento den, a trénink ukončete. Je mnohem lepší, když si z něj oba odnesete pozitivní pocit, třebaže nepostoupíte o 10 metrů k cestě, než když se budete neustále vracet zpět a opakovat předchozí krok. Uvidíte, že se tak na příští trénink budete více těšit a váš čtyřnohý miláček z vás tuto pozitivní energii ucítí, což mu při tréninku jen pomůže. 

 

Co dalšího by vám ve výcviku psa mohlo pomoci a jakými metodami pracovat nejen venku na procházce, ale i v domácím prostředí, se můžete dozvědět na naší sebekontrolní on-line výzvě, případně na jednom z našich webinářů. Nenechte toho uštěkaného souseda za plotem, aby nad vaším pejskem zvítězil, a trénujte eliminaci vodítkové agrese a další pozitivní techniky práce se psem.